تعداد بازدید: ۱۰
تاريخ انتشار: یکشنبه،۳۱ شهریور ۱۳۹۸
ساعت انتشار: ۰۸:۳۹
خاندان‌های هنری به جشنواره موسیقی نواحی می‌آیند/ خراسان‌های شمالی و رضوی و لرستان بیشترین هنرمند را به جشنواره فرستاده‌اند
به گزارش خبرنگار ایلنا، جشنواره موسیقی نواحی یکی از رویدادهای مهمی است که به موسیقی مناطق مختلف کشور می‌پردازد و حال پس از 11 دوره در میان هنرمندان شهرها و استان‌های مختلف کشور جایگاه و اعتبار خود را پیدا کرده است. دوازدهمین دوره از این جشنواره نیز قرار است با تکیه بر اجرای آثار با کلام (مبتنی بر منظومه‌های تغزلی از شاعران کهن ایران زمین و شاعران بومی) در شهر کرمان برگزار شود.
احمد صدری (پژوهشگر موسیقی و نوازنده سه‌تار، تنبور و دوتار) که پس از چند سال تجربه دبیری جشنواره موسیقی نواحی، این روزها برای برگزاری دوره آماده می‌شود، طی گفت‌وگویی از جزییات و اتفاقات جدید جشنواره امسال گفت و از حضور خاندان‌های هنری برای اولین بار بر صحنه این جشنواره خبر داد. او می‌گوید: امسال برنامه‌ای برای حضور چند خاندان‌ هنری یعنی خانواده‌هایی که موسیقی بین آنها در چند نسل به صورت مورثی جریان دارد، تدارک دیده‌ایم و سعی می‌کنیم این چند خاندان‌ را از نواحی مختلف ایران روی صحنه جشنواره داشته باشیم.
از تمام اقوام ایران هم دعوت خواهیم کرد تا به صورت گروهی برنامه اجرا کنند.طبق صحبت‌هایی که پیش از این شده، آیا قرار است دبیرخانه دائمی جشنواره موسیقی نواحی در کرمان دایر شود؟اکنون نمی‌توانیم بگوییم که دارای دبیرخانه دائمی جشنواره موسیقی نواحی در کرمان هستیم. برخی امور جشنواره از دوره نهم تاکنون به شکل دبیرخانه‌ای در کرمان انجام می‌شود و قرار است، میزبانی جشنواره‌ به صورت گردشی و بنابر اینکه استان میزبان در برگزاری آن موفق عمل کرده است یا نه، سنجیده شود.
در واقع طی چهار سال گذشته دبیرخانه‌ای داشتیم که کل آثار رسیده به جشنواره را بررسی و طبقه‌بندی کرده است.به طور معمول در هر دوره از جشنواره موسیقی نواحی، گروهی از پژوهشگران برای انتخاب هنرمندان شرکت‌کننده در جشنواره دورهم جمع می‌شوند؛ اعضای تیم انتخاب دوازدهمین دوره جشنواره چه کسانی هستند؟امسال هسته اصلی این تیم شامل محمدرضا درویشی، مریم قره‌سو و صادق چراغی است که ممکن است یک یا دو نفر دیگرهم به این تیم اضافه شوند.
آیا می‌توان گفت در این دوره چه تعداد هنرمند در جشنواره حضور خواهند داشت؟ آیا این موضوع قابل پیش‌بینی است؟فکر می‌کنم، امسال حدود 170 هنرمند در جشنواره حضور داشته باشند.در هر دوره معمولا مبلغی به عنوان جایزه برای هنرمندان در نظر گرفته می‌شود که بعضا راضی‌کننده هم نبود؛ مبلغ جایزه‌ای که امسال برای حضور هنرمندان در نظر گرفته‌اید، چقدر است؟امسال، بخشی از بودجه‌ که هر ساله از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در تهران تامین می‌شد، کاهش پیدا کرده است؛ اما تلاش می‌کنیم که جایزه هنرمندان که سال گذشته مبلغ یک میلیون تومان بوده، امسال افزایش داشته باشد.
صد در صد این مبلغ بیشتر از یک میلیون تومان خواهد بود و تلاشمان این است که آن را به یک‌ و نیم میلیون تومان برسانیم.با توجه به تغییر زمان برگزاری دوازدهمین جشنواره موسیقی نواحی از فصل بهار به فصل پاییز، آیا برگزاری اجراها در فضاهای باز امکان‌پذیر است؟ نظرتان در اینباره چیست؟ما اجراهایی را در فضاهای باز در نظر گرفته‌ایم و در این زمینه پیش‌بینی‌هایی داشته‌ایم.
علاوه بر آن، اجراهایی هم در فضاهای بسته و سالن‌های کرمان خواهیم داشت، اما سعی می‌کنیم موازی‌کاری نداشته باشیم که مخاطبان بتوانند به صورت توامان از اجراهایی داخل و بیرون سالن استفاده کنند. تمرکز جشنواره امسال دقیقا بر چه موضوعاتی است؟ما امسال برنامه‌ای برای حضور چند خاندان‌ هنری یعنی خانواده‌هایی که موسیقی بین آنها در چند نسل به صورت مورثی جریان دارد، تدارک دیده‌ایم و سعی می‌کنیم این چند خاندان‌ را از نواحی مختلف ایران روی صحنه جشنواره داشته باشیم.
از تمام اقوام ایران هم دعوت خواهیم کرد تا به صورت گروهی برنامه اجرا کنند. ممکن است در برخی مناطق یک یا دو گروه از این خاندان‌ها را درهر استان و با فرهنگی متفاوت داشته باشیم. همچنین از انجمن‌های موسیقی، پژوهشگران موسیقی و اعضای هیئت انتخاب جشنواره درخواست کردیم این خاندان‌ها را برای اجرا معرفی کنند تا بتوانیم برای حضور در جشنواره از آنها دعوت کنیم.
این در حالی است که نفرات اول گروه «ج» جشنواره موسیقی جوان به صورت مستقیم به دوازدهمین دوره جشنواره نواحی دعوت شده‌اند که برای اولین بار روی صحنه برای عموم اجرا داشته باشند. علاوه بر این، سعی کردیم، مهمانانی از افغانستان، پاکستان و ترکیه داشته باشیم تا وحدت فرهنگی این بخش از آسیا را به معرض نمایش بگذاریم؛ اما حضور این مهمانان به معنای بین‌المللی شدن جشنواره موسیقی نواحی نخواهد بود.
نقدی که به جشنواره موسیقی نواحی وارد است، حضور گروه‌های مشخص در این رویداد است و اینکه کمتر پیش می‌آید جشنواره هنرمندی جدید را معرفی ‌کند. برای تغییر این رویه، امسال برنامه‌ای دارید؟من از جمله افراد حساس نسبت به این موضوع هستم و از روز اول که این سمت را برعهده گرفتم، تلاشم این بوده که افرادی جدید به جشنواره دعوت شوند.
آی محمد یوسفی که اخیرا هم فوت کرد، در دوره نهم برای اولین بار به صحنه آمد. به هر حال رویکرد ما در جشنواره معرفی هنرمندان جدید است. در فراخوان این دوره نیز آمده اولویت با افرادی است که برای اولین بار در جشنواره شرکت کنند. نمی‌گویم در این زمینه صد در صد موفق بوده‌ایم، اما تلاش خود را می‌کنیم.
سال گذشته نیز اغلب پیشکسوتانی که در جشنواره حضور داشتند، تاکنون در جشنواره موسیقی نواحی شرکت نکرده بودند.برای آن دسته از هنرمندان پیشکسوت که در روستاهای دور افتاده زندگی می‌کنند و با اینترنت آشنایی ندارند تا از فراخوان مطلع شوند، چه برنامه‌ای دارید؟ما از طریق پژوهشگران موسیقی بومی که در مناطق مختلف ایران فعالیت می‌کنند، برای آشنایی با این هنرمندان بهره می‌بریم.
تا چه حد در جریان تدوین آیین‌نامه جشنواره موسیقی نواحی که از سال گذشته توسط معاونت هنری مطرح شد و در دست تهیه قرار گرفت، هستید؟در این زمینه نه تنها با من؛ بلکه با دیگر فعالان حوزه موسیقی درباره تدوین این آیین‌نامه مشورت شده است. آمد و شده‌ای بسیاری نیز در این زمینه انجام گرفته و آخرین ویرایش مربوط به آن نیز انجام شده است، اما نمی‌دانم در حال حاضر در چه مرحله‌ای قرار دارد.
با توجه به اینکه دبیری سه دوره از جشنواره موسیقی نواحی را داشته‌اید، به‌نظرتان بیشتر شرکت‌کنندگان این جشنواره از کدام استان‌ها بوده‌اند و نوازندگان چه سازهایی از نظر آماری تعداد بیشتری داشتند؟بیشترین تعدادی که معمولا در جشنواره برای ما آثار فرستاده‌اند، از استان‌های خراسان شمالی و خراسان رضوی هستند که با ساز دوتار در جشنواره شرکت می‌کنند.
استان لرستان هم در جایگاه بعد قرار می‌گیرد که شرکت‌کنندگان قابل توجهی دارد.بخش پژوهش جشنواره امسال شاهد چه برنامه‌هایی خواهد بود؟6 اثر پژوهشی به صورت قطعی در این دوره پذیرفته شده است که به مدت دو روز به صورت ورکشاپ ارائه و درباره آنها گفت‌وگو می‌شود. پژوهش‌ها در دو تِم مختلف، یکی منظومه‌های تغزلی و دیگری تغییرات موسیقی هستند.
برای مثال رییس دانشکده موسیقی استان «ارزروم» کشور ترکیه با یک عاشیق در جهت وحدت فرهنگی در یکی از کارگاه‌های پژوهشی جشنواره حضور پیدا می‌کند. یکی دیگر از محققان آلمانی که دکترای «اتنوموزیکولوژی» و ریاست آرشیو دانشگاهی در آلمان را برعهده دارد در یکی از کارگاه‌های پژوهشی جشنواره درباره تغییرات موسیقی صحبت می‌کند.
همچنین، دراین دوره از جشنواره شاهد حضور و بهره‌گیری از پژوهشگران بومی کشور خودمان خواهیم بود.در فراخوان این دوره از جشنواره به اجرای آثار با کلام مبتنی بر منظومه‌های تغزلی شاعران کهن و بومی ایران زمین، با گویش‌ها و زبان‌های محلی تاکید شده؛ آیا برنامه‌ای برای چاپ بروشور یا معرفی این دسته از شاعران یا محتویات شعرها که مربوط به زبان‌های محلی است، دارید؟نکته بسیار دقیقی است.
ای کاش این انتقادات در جهت تعالی جشنواره مطرح شود، اما گاهی اوقات نقدهایی که مطرح می‌شود، مربوط به حاشیه‌ها است و موضوعات اصلی از جمله این مورد، به مسئولان جشنواره منتقل نمی‌شود. سال گذشته نیز تلاش کردیم منظومه‌ها تا حدی به زبان رسمی کشور (برای حاضران در اجراها یا برنامه‌های پژوهشی) گفته شود.
اما بعید می‌دانم امسال بتوانیم، بروشوری برای این کار تهیه کنیم. با این وجود سعی می‌کنیم، توضیحات لازم قبل از اجرا توسط مجری با هنرمند برای عموم داده شود.
ادامه

کد خبر: 915190  |  ادامه: ایلنا
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:
- اخبار فرهنگی - خبرگزاری تسنیم - یاسر یگانهیادمان هست که تا همین چند سال پیش، تنها ورزشگاهِ استاندراد ایران، همین «آزادی» بود. دیگر استان‌های کشور هم ورزشگاه‌هایی داشتند که البته کیفیت‌شان فاجعه‌بار بود. لیگ برتر اما مجبور بود که میزبانی را به تمام تیم‌ها در شهر...
سرویس موسیقی هنرآنلاین: محمدابراهیم عالمی خواننده موسیقی مازندرانی فعالیت موسیقایی خود را از سال 1370 در گروه شواش در محضر استاد احمد محسن‌پور آغاز کرد. این گروه از سال 1394 به شواش مقوم تغییر نام داد و اجراهای مختلفی را از جمله در سی و دومین جشنواره موسیقی فجر روی صحنه برد. عالمی همچنین...
به گزارش ستاره ها به نقل از خبرگزاری مهر؛ علی ثابت نیا مدیرعامل انجمن موسیقی ایران و مدیر اجرایی سیزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان با اشاره به برگزاری مناسب سیزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان توضیح داد: اکنون جشنواره موسیقی جوان در شرایطی قرار گرفته که می توان از این رویداد به عنوان یک جشنواره بالغ...
▫ جشنواره‌هایی برای فردا  شبکه ایران - فرهنگي
این روزها دو جشنواره در حال برگزاری است که بر آینده‌نگری تمرکز دارند. سیزدهمین جشنواره موسیقی جوان و بیست‌وششمین جشنواره هنرهای تجسمی جوانان رویدادهایی هستند برای فردا و آینده که بر پایه و شرایط دیروز و امروز قرار گرفته‌اند و با هدف و کارکرد مشخصی اجرا می‌شوند. رویدادهایی که تصویری...
به گزارش خبرنگار ایلنا، فلامنکو یا فلامینگو، یکی از سبک‌های موسیقی اسپانیایی است که حال پس از چند دهه در ایران به یکی از گونه‌های شناخته شده بدل شده است. اگر به آثار تولید شده سال‌های قبل و قبل‌تر نگاهی بیندازیم خواهیم دید کم نیستند آثاری که در قالب آلبوم و سی‌دی و بر اساس موسیقی...
به گزارش ایلنا، آیین اختتامیه نهمین جشنواره بین‌المللی «دف؛ نوای رحمت» روز جمعه 25 مردادماه با حضور جمعی از هنرمندان و مردم در پردیس سینمایی بهمن سنندج برگزار شد.مرادی: جشنواره دف نوای رحمت مایه مباهات استان کردستان استپس از قرائت قرآن کریم، پخش سرود جمهوری اسلامی ایران و اجرای موسیقی،...
به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از بیرجند، «ناصر نبی زاده» شامگاه (۲۵ مرداد) در اختتامیه دومین جشنواره موسیقی جوان استان اظهار داشت: بدون شک برگزاری اینگونه جشنواره ها به شناخت استعدادها و ایجاد ارتباط موثر با فرهیختگان حوزه موسیقی استان کمک شایانی می‌کند. مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی...
به گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از پایگاه خبری حوزه هنری، آیین اختتامیه نهمین جشنواره بین المللی «دف؛ نوای رحمت» جمعه، 25 مرداد با حضور جمعی از هنرمندان و مردم در پردیس سینمایی بهمن سنندج برگزار شد. مرادی: جشنواره دف نوای رحمت مایه مباهات استان کردستان استپس از قرائت قرآن کریم، پخش سرود جمهوری...
به گزارش مرور نیوز، قیمت خودرو در بازار امروز (پنجشنبه 24 مرداد ماه 98) اعلام شد که براین اساس قیمت تعدادی از خودروهای داخلی به شرح زیر است:ایران خودرونام خودروقیمت بازار (تومان)قیمت کارخانه (تومان) وانت آریسان53,500,00051,500,000 سمند LX77,300,00066,770,000 سمند EF789,000,00069,773,000 سمند EF7...
خبرگزاری فارس: به نقل از روابط عمومی باشگاه فولاد مبارکه سپاهان، تیم بزرگسالان این باشگاه در دومین دیدار دوستانه پیاپی خود مقابل تیم جوانان سپاهان با نتیجه ۵ بر ۱ پیروز میدان شد.گل های تیم بزرگسالان را رضا میرزایی، مرتضی منصوری، علی قربانی، کیروش استنلی از روی نقطه پنالتی و علی نصر به ثمر رساندند.تک...

آخرین خبرهای فرهنگي

چگونه در پاییز لباس‌ها را با هم ست کنیم؟ آفتاب نیوز  ۱ هفته پیش

آفتاب‌‌نیوز : همه ما با جمله‌ «حالا چی بپوشم؟!» آشنایی کافی داریم و فکر می‌کنیم این جمله را اکثرا زنان می‌گویند؛ اما اگر نگاه جنسیتی را کنار بگذاریم، می‌بینیم همان‌قدر که برخی زنان در پوشیدن لباس حساس‌اند، مردان هم به همان اندازه حساسیت دارند. توجه...

"نائب الشهید" به روایت آیت‌الله مصباح یزدی + فیلم تسنیم  ۱ هفته پیش

"نائب الشهید" به روایت آیت‌الله مصباح یزدی + فیلم - اخبار فرهنگی - به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، رهبر معظم انقلاب فرمودند «درسی که اربعین به ما می‌دهد این است که باید یاد حقیقت و خاطره شهادت را در مقابل طوفان تبلیغات دشمن زنده نگهداشت» در جای دیگری نیز فرمودند «با این ستاره‌ها (شهدا) می‌توان راه را...

دلنوشته اربعین| «تا چند روز دیگر پیر پاک‌سرشت روشندل قدم به خاک کربلا می‌گذارد...» تسنیم  ۱ هفته پیش

دلنوشته اربعین| «تا چند روز دیگر پیر پاک‌سرشت روشندل قدم به خاک کربلا می‌گذارد...» - اخبار فرهنگی - به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، "مهشید جعفریان" هنرمند خوشنویس، عضو انجمن خوشنویسان کشور و حلقه مهربانی، در آستانه اربعین حسینی دلنوشته‌ای را به شوق حضرت سیدالشهدا(ع) نگاشته و به صورت اختصاصی در اختیار خبرگزاری تسنیم قرار داده است.متن این دلنوشته بدین شرح...

خرید گسترده بلیت توسط صاحبان برخی فیلم‌ها! خبرگزاری برنا  ۱ هفته پیش

خرید گسترده بلیت توسط صاحبان برخی فیلم‌ها! به گزارش گروه روی خط رسانه خبرگزاری برنا؛ شواهد نشان می‌دهد برخی مالکان فیلم‌های سینمایی با سه هدف متفاوت در این اتفاق نقش دارند و با خرید گسترده بلیت فیلم‌هایشان، عملاً آمار فروش را بالا می‌برند. در مواردی این اقدام در روزهای نخست اکران مشاهده شده که نشان می‌دهد...

پشت صحنه «ماجرای نیمروز رد خون» / ببینید خبرگزاری برنا  ۱ هفته پیش

پشت صحنه «ماجرای نیمروز رد خون» / ببینید به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا، متن پست سید محمود رضوی تهیه‌کننده فیلم سینمایی «ماجرای نیمروز رد خون» به شرح زیر است: سلام علیکم «ماجرای نیمروز رد خون» پرزحمت ترین و سخت ترین تجربه ی کاری بنده تا امروز بود ...

ترور روحانیون شاخص در دهه 60 چگونه انجام گرفت؟ تسنیم  ۱ هفته پیش

ترور روحانیون شاخص در دهه 60 چگونه انجام گرفت؟ - اخبار فرهنگی - به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، بنیاد هابیلیان(خانواده شهدای ترور) مرکز تخصصی در حوزه مطالعات تروریسم به بازخوانی و بررسی بخشی از وقایع تروریستی که منجر به شهادت جمعی از عناصر فعال و خدوم جامعه روحانیت کشور شده،‌ پرداخته است.شهید آیت‌الله مرتضی مطهری12 اردیبهشت 1358...

ماجرای پوشش نامتعارف بازیگران زن/ احمد سالک: رئیس صداوسیما اقدام کند وزیر ارشاد پاسخ دهد تسنیم  ۱ هفته پیش

ماجرای پوشش نامتعارف بازیگران زن/ احمد سالک: رئیس صداوسیما اقدام کند وزیر ارشاد پاسخ دهد - اخبار فرهنگی - به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، این روزها هنرمندان روی فرش قرمز با لباس‌های آنچنانی و نامتعارف، خودنمایی می‌کنند و دیگر خبری از نمایش قدرت‌ هنری‌شان جلوی دوربین نیست. فرش قرمزی که گاه و بی‌گاه به بهانه‌های مختلف فلان جشنواره خصوصی و فیلم خاص فلان...

اربعین از وقایع مهم آخرالزمانی و الگوی نظام آینده جهان است تسنیم  ۱ هفته پیش

اربعین از وقایع مهم آخرالزمانی و الگوی نظام آینده جهان است - اخبار فرهنگی - آیت‌الله سیدمحمد قائم‌مقامی پژوهشگر و استاد حوزه به‌مناسبت فرا رسیدن راهپیمایی اربعین حسینی در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا گفت: راهپیمایی اربعین بدون تردید یکی از وقایع مهم آخرالزمانی است، چون اتفاقاتی که در ایام اربعین رخ می‌دهد عجیب و شگفت‌انگیز...

امید جرعه‌نوشی از سبوی کربلا دارم تسنیم  ۱ هفته پیش

امید جرعه‌نوشی از سبوی کربلا دارم - اخبار فرهنگی - به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، دلدادگان مکتب حسین(ع) همزمان با اربعین حسینی رهسپار وادی عشق می‌شوند تا ارادت خود را به ساحت حضرت سیدالشهدا(ع) نشان دهند، فرقی نمی‌کند در این مسیر چه مذهب و آیینی داری، این اقیانوس به زیباترین خیابان دنیا ختم می‌شود.طی روزهای اخیر...

اربعین آیه الهی و زبان سخن خدا با انسان‌هاست تسنیم  ۱ هفته پیش

اربعین آیه الهی و زبان سخن خدا با انسان‌هاست - اخبار فرهنگی - به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، براساس روایتی از امام حسن عسکری(ع) زیارت اربعین یکی از علائم و نشانه‌های مؤمن است. آنچه از سال‌های گذشته تاکنون شاهد آن بوده‌ایم این است که این جریان هرسال جلوه بیشتری به خود می‌گیرد و عطری خاص و حیاتی واقعی در عالم...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده

پربیننده ترین خبرها