تعداد بازدید: ۱۴
تاريخ انتشار: یکشنبه،۳۱ شهریور ۱۳۹۸
ساعت انتشار: ۰۹:۵۸
گزارش | متحد سابق، مرد پرقدرت ترکیه را به چالش می‌کشد
- اخبار بین الملل - به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، احمد داوود اوغلو نخست وزیر پیشین ترکیه که زمانی نه چندان دور حکم دست راست اردوغان را داشت در تاریخ 13 سپتامبر اعلام کرد که از عضویت در حزب حاکم عدالت و توسعه استعفا داده است (1).اوایل ماه سپتامبر، کمیته اجرایی مرکزی حزب عدالت و توسعه، خواستار اخراج داوود اوغلو و سه تن دیگر از اعضای این حزب شده بود.
اما داوود اوغلو قبل از اینکه از این حزب اخراج شود، خودش استعفای خود را اعلام کرد.وی در کنفرانسی مطبوعاتی در آنکارا به همراه چند نفر دیگر این خبر را اعلام کرد. وی در نطق استعفای خود گفت، در حزب عدالت و توسعه امکان محقق کردن اهدافمان وجود نداشت و یک حرکت جدید سیاسی را پایه گذاری خواهیم کرد.داوود اوغلو ضمن تکرار انتقادات خود از حزب، به طور ضمنی استعفای خود را متوجه سبک حکمرانی اردوغان کرد.
وی در این کنفرانس مطبوعاتی گفت: حزب عدالت و توسعه که تحت کنترل یک تیم کوچک قرار گرفته است، دیگر توانایی ارائه راه حل برای مشکلات کشور را ندارد. آشکار است که هیچ ارزیابی داخلی وجود ندارد. کانال‌های گفت و گو و مذاکره بسته شده است و امکان تغییرات داخلی [در حزب] وجود ندارد. ترکیه به یک جهت گیری سیاسی جدید نیاز دارد و ایجاد یک جنبش سیاسی جدید به مسئولیت تاریخی ما تبدیل شده و هم پیش ‌نیاز تعهدمان در برابر ملت ‌مان است.
در این چارچوب، از همه کسانی که احساس مسئولیت نسبت به سرنوشت کشور دارند، فارغ از گرایشات سیاسی، دعوت به همکاری می‌کنیم.همراه با داوود اوغلو، پنج نماینده مجلس ترکیه از حزب عدالت و توسعه نیز استعفای خود را اعلام کردند.سلجوق اوزداغ معاون سابق حزب، آیهان صفر اوستون نماینده سابق ساکاریا و رئیس کمیسیون حقوق بشر مجلس، عبدالله باشچی نماینده سابق استانبول، سلیم تمورجی رئیس سابق شاخه استانبول حزب و ندیم یامالی رئیس سابق شاخه آنکارا حزب نیز همراه با داوود اوغلو در کنفرانس خبری حضور داشتند و استعفای خود را اعلام کردند.
فراموز اوستون نماینده دوره 24 مجلس و احمد مفتی چنگیز رئیس شاخه حزب عدالت و توسعه در شیشلی نیز از طریق حساب‌های خود در شبکه‌های اجتماعی استعفای خود را منتشر کردند (2).داوود اوغلو به جای یک سیاست مدار کاریزماتیک بیش تر یک فرد بوروکرات است. در زمان صدارت وی بر حزب عدالت و توسعه بسیاری از روسای استانی فعلی این حزب منصوب شدند.
اردوغان اعلام کرده که قصد دارد تا هرگونه افراد غیرقابل اعتماد را از سلسله مراتب حزب کنار بگذارد و از این رو انتظار می‌رفت که تعداد بیش‌تری از داوود اوغلو حمایت کنند.اقدامات علی باباجاندر اوایل هفته گذشته، علی باباجان یکی دیگر از اعضای سابق تیم اردوغان که تجربه معاونت نخست وزیر و وزارت امور اقتصادی را داشته است در گفت و گو با «روزنامه قرار» تاکید کرد که تصمیم دارد تا پایان سال جاری میلادی یک حزب سیاسی جدید تشکیل دهد و حزب عدالت و توسعه را به چالش بکشد (3).
علی باباجان در تاریخ 8 ژوئیه و پس از 18 سال از حزب عدالت و توسعه جدا شد. پس از انتخابات شهرداری‌های ترکیه زمزمه‌‌ها برای جدایی برخی اعضای حزب عدالت و توسعه و تاسیس حزب جدیدی از سوی آنها افزایش یافت. اگر چه باباجان٬ یک ماه قبل از استعفا به طور رسمی با رجب طیب اردوغان خداحافظی کرده بود، اما اعلام خبر رسمی استعفای او٬ بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌‌ها و محافل سیاسی ترکیه پیدا کرد.
باباجان نیز همانند اردوغان به طور مستقیم از اردوغان انتقاد نکرد و علت استعفای خود را دور شدن حزب عدالت و توسعه از اهداف اولیه خود اعلام کرد.از دیدگاه وی تغییر قانون اساسی ترکیه و گذار این کشور به سیستم ریاست جمهوری باعث حذف پست نخست وزیری و در نتیجه تضعیف قدرت پارلمان شده است و رئیس جمهور به قدرت بلامنازع کشور تبدیل شد.
باباجان در این مصاحبه گفت: از آن جایی که حزب٬ از اهداف و مبانی خود دور شد٬ من نیز واقعاً نتوانستم ادامه دهم. دیدم که واقعاً ما ایده‌آل‌‌های زیبایی برای کشور داشتیم و این٬ آن ترکیه‌ای نیست که در آمال و افق‌های خود آن را ترسیم کرده بودیم. من مسائل زیادی را با جناب رئیس جمهور در میان گذاشتم.
به ایشان گفتم لازم است در مورد آینده٬ اهداف و برنامه‌های وسیع و فراگیر بر روی میز باشد. خیلی شفاف از این مساله صحبت کردم که در این فضای حزبی٬ نمی‌توان چنین چیزی را مطرح کرد. چرا که بالاخره٬ حزب مواضعی دارد٬ دیدگاه‌هایی دارد و شرایط و نظم خاصی دارد که شاید نتواند به تمام این اهداف راه دهد و بهتر است که یک صفحه سفید و نو گشوده شود و این مسائل٬ نه با یک حزب٬ بلکه با کل ترکیه در میان گذاشته شود.
ترکیه امروز٬ همان کشور دوران تاسیس حزب عدالت و توسعه نیست. امروز٬ تمام مردم ترکیه دچار مشکل هستند. مردم ما امروز مشکلات اقتصادی بسیاری دارند و علاوه بر این٬ در حوزه آزادی سیاسی و اجتماعی و عدالت هم٬ دردهای مشترکی دارند و ما می‌خواهیم در جنبش سیاسی جدیدمان٬ راهکارهایی ارائه دهیم که درمان‌گر دردهای مشترک همگان باشد".
اردوغان هنگامی که خود را تقریباً غیرقابل شکست می‌دید در برابر رقیبی با ایده‌هایی جدید خود را آسیب پذیر یافت. اکرم امام اوغلو شهردار فعلی استانبول از حزب اپوزیسیون جمهوری خلق در سال جاری در دو انتخابات پی در پی در مهمترین شهر ترکیه بر اردوغان و حزب عدالت و توسعه پیروز شد.پیش از این به دلیل رشد اقتصادی ترکیه، شهروندان این کشور اقتدارگرایی اردوغان و بسط قدرت وی بر کشور را تحمل می‌کردند.
اما این احتمال وجود دارد که با توجه به شکست حزب عدالت و توسعه در انتخابات شهرداری‌ها در شهرهای مهمی چون استانبول، آنکارا و ازمیر، در صورت برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، اردوغان که طی 17 سال اخیر رهبری ترکیه را برعهده داشته است از سوی رای دهندگان به عنوان مسئول فعلی اقتصاد که طی یک سال اخیر با بروز بحران‌های ارزی وضعیت بدتری پیدا کرده است، با استقبال روبرو نشود.
احتمال اتحاد داوود اوغلو با گل و باباجان وجود دارد؟انتظار می‌رفت که داوود اوغلو همزمان با اعلام استعفایش، اعلامیه‌ای نیز درباره تشکیل حزب جدیدش منتشر کند. با این حال، چنین بیانیه‌ای منتشر نشد و هنوز احتمالاتی درباره پیوستن وی به حزب باباجان وجود دارد؛ هر چند گمانه زنی‌هایی وجود دارد مبنی بر این که باباجان به طور غیررسمی در حال تشکیل حزب با کمک عبدالله گل رئیس جمهور سابق است و گل تمایلی به همراه کردن داوود اوغلو ندارد.
داووداوغلو استاد علوم سیاسی است و بین سال‌های 2014 تا 2016 نخست وزیر ترکیه و دبیرکل حزب عدالت و توسعه بود. پس از تغییر قانون اساسی و انتخاب اردوغان به عنوان نخستین رئیس جمهور ترکیه که هیئت دولت نیز زیر دست آن است، وی برات آلبایراک دامادش را به عنوان وزیر دارایی معرفی کرد. داوود اوغلو در آن زمان از این کار به شدت انتقاد کرد و اظهار داشت که ترکیه متعلق به یک شخص یا یک خانواده نیست.
علی باباجان نیز در مصاحبه‌ای که پیش از این به آن اشاره شد، اهداف خود را نیز تشریح کرده بود.وی ارزش‌هایی چون حقوق بشر، آزادی، دمکراسی و حاکمیت قانون را از مواردی دانست که همیشه به آن اعتقاد دارد و از آنها دفاع می‌کند. نکته جالب این که است که این مصاحبه با روزنامه‌ای انجام گرفت که پاتوق روزنامه نگارانی است که پیش از این حامی اردوغان بودند، اما بعدها از رسانه‌های طرفدار دولت اخراج شده و در این روزنامه جمع شدند.
باباجان در این مصاحبه درباره تاسیس حزب جدید با اشاره به اولویت کیفیت بر کمیت گفت که این کار زمان می‌برد اما در تلاش است تا قبل از سال 2020 این حزب را تشکیل دهد.وی هم چنین درباره ظهور مجدد اقتصاد ترکیه از دل مارپیچ‌های فعلی با توجه به نقدینگی فراوان در بازارهای جهانی و جذب سرمایه گذاری‌های خارجی صحبت کرد.
وی برخی اقدامات قضایی و سیاست‌های خارجی فعلی ترکیه را در مشکلات فعلی اقتصاد این کشور مقصر دانست.واکنش‌ها در حزب عدالت و توسعهمولود چاووش ‌اوغلو وزیر امورخارجه ترکیه روز شنبه 14 سپتامبر در سخنانی به صورت غیرمستقیم درباره استعفای داوود اوغلو موضع گیری کرد.او در این مورد گفت: این که این سو و آن سو می‌خواهند حزب جدید تأسیس کنند٬ به ما ربطی ندارد و میل و ترجیح خود آنهاست، اما چیزی که اهمیت دارد این است که از صف مبارزه خارج نشوید.
شما اگر انتقادی هم دارید٬ آن را زیر سقف حزب بیان کنید. چه نیازی دارد از صف مبارزه بیرون بروید و به حزب خود حمله کنید؟ خود من٬ هیچ‌وقت نمی‌خواستم وارد یک حزب شوم. اما وقتی که حزب عدالت و توسعه تأسیس شد٬ نگرشم تغییر کرد و فهمیدم که حزبی بر اساس خواسته‌ها و رویکردهای ما تأسیس شده است. پدرم آن زمان شهردار بود و از اعضای فعال حزب راه راست بود.
او به من گفت فرزندم! تنها کسی که می‌تواند ترکیه را نجات دهد طیب بِی [اردوغان] است. هیچ‌گاه او را ترک نکن" (4).انتظار می‌رود که اردوغان درباره اظهاراتی که درباره اقتدارگرایی وی مطرح شده است، پاسخ دهد. قبل از استعفای باباجان و داوود اوغلو، اردوغان در تاریخ 8 مارس به اعضای حزب هشدار داده بود که به کسانی که از این قطار پیاده شوند، اجازه بازگشت داده نخواهد شد (4).
اردوغان در سخنرانی خود در شهر سیواس خطاب به اعضای حزب گفت که اگر برادری خود را قوی نگه دارند، بذرهای ناآرامی نمی‌توانند رشد کنند.وی تاکید کرد که افرادی که می‌خواستند به دلیل جاه طلبی‌ها و خواسته‌های سیاسی‌شان به حزب عدالت و توسعه آسیب بزنند، همیشه ناامید شده‌اند.اختلافات در درون حزب عدالت و توسعه هر چند به صورت معمول عمومی نمی‌شود اما از آن جایی که این حزب در انتخابات شهرداری‌ها در بهار امسال در شهرهای مهم شکست خورد، سر باز کردن اختلافات دور از ذهن نبود.
انتخابات بعدی در ترکیه در سال 2023 برگزار خواهد شد، اما برخی گمانه زنی‌ها وجود دارد که اردوغان ممکن است سعی کند تا اقداماتی به صورت موقت برای بهبود اوضاع اقتصادی انجام دهد و از آنها به عنوان یک کارت برنده در جریان انتخابات زودهنگام استفاده کند. استراتژی این است که قبل از این که احزاب مخالف بتوانند شانس خود را برای استفاده از حمایت‌های مردمی امتحان کنند، اردوغان با برگزاری انتخابات زودهنگام موقعیت خود را تثبیت کند.
مجید اسماعیل زاده، کارشناس مسائل اوراسیاانتخابات پیش از موعد در ترکیه برگزار نمی‌شودحزب باباجان در ترکیه به زودی اعلام موجودیت می‌کندگزارش| نگاهی به حزب و هزینه‌های حزب‌داری در ترکیه1. https://sptnkne.ws/9Jwu 2. https://tr.euronews.com/2019/09/13/ak-partiden-kac-kisi-istifa-etti 3.
https://www.karar.com/guncel-haberler/ali-babacan-karara-konustu-yil-bitmeden-partiyi-kuruyoruz-1319296 4. www.haber7.com/guncel/haber/2896577-cavusoglundan-onemli-aciklamalar/ 5. http://www.hurriyet.com.tr/gundem/erdogan-bu-trenden-inenler-bir-daha-binemez-41143174انتهای پیام /
ادامه

کد خبر: 915494  |  ادامه: تسنیم
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:
- اخبار بین الملل - به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم٬ دیروز جمعه ایچتن٬ نماینده سابق شهر کردنشین دیاربکر در مجلس ملی ترکیه٬ با انتشار یک پیام توییتر اعلام کرد: «از امروز عصیان کرده و از آکپارتی خارج می‌شوم.»ایچتن یکی از چهره‌های جوان و آینده دار معاونت حقوقی سیاسی حزب...
- اخبار بین الملل - به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از شبکه تلویزیونی سی.ان.ان ترک٬ طی رزوهای اخیر٬ یک بار دیگر برخی از مخالفین اردوغان به این موضوع اشاره کرده‌اند که با توجه به نتایج ضعیف حزب حاکم در انتخابات شهرداری‌ها٬ مشروعیت اقتدار این حزب زیر سوال رفته و لازم است انتخابات...
- اخبار بین الملل - به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، ستون‌نویس‌های روزنامه‌های ترکیه که در زبان ترکی از آنها به "گوشه‌نویس" یاد می‌شود٬ بخشی از فعالان رسانه‌ای توانمند و اثرگذار هستند که معمولاً یادداشت‌هایشان تاثیر قابل توجهی بر افکار عمومی و...
- اخبار بین الملل - به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم٬ این روزها در مناطق کردنشین ترکیه٬ تنش و درگیری ادامه دارد و در فضای سیاسی و اجتماعی کشور هم٬ به وضوح٬ گونه‌ای از دوقطبی هیجانی ترکی – کُردی مشاهده می‌شود.در این میان٬ دولت با تمام امکانات نظامی و امنیتی خود٬ تحرکات پ.ک.ک...
- اخبار بین الملل - به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم٬ پنجمین نشست سه‌ جانبه روسای جمهور ایران٬ روسیه و ترکیه امروز در آنکارا برگزار می‌شود و بسیاری از روزنامه‌های ترکیه٬ در عکس و صفحه نخست٬ اهمیت این نشست را مورد تاکید قرار داده‌اند.حسن روحانی رئیس جمهور ایران که به منظور...
- اخبار بین الملل - به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، تنش و ناامنی در بسیاری از مناطق کردنشین ترکیه همچنان ادامه دارد. علاوه بر جنگ و درگیری بین نظامیان ترکیه و شاخه نظامی پ.‌ک‌.ک، در استان‌های دیگر نیز، دستگیری گسترده فعالان سیاسی وابسته به این گروه در جریان است و شواهد نشان...
- اخبار بین الملل - به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، بسیاری از روزنامه‌های ترکیه، امروز در عکس و تیتر صفحه نخست، تحصن مادران کُرد در برابر ساختمان حزب دموکراتیک خلق‌ها و اعتراض به پ.ک.ک را برجسته کرده‌اند. جمهوریت:داوود اوغلو جدا شدآکشنر: اردوغان نمی‌تواند انتخاب شود٬...
شفقنا- وزیر خارجه اسبق ترکیه از حزب عدالت و توسعه استعفا داد.به گزارش ایلنا به نقل از روسیا الیوم، «احمد داوود اغلو» وزیر خارجه اسبق ترکیه و از رهبران سابق حزب عدالت و توسعه از این حزب استعفا داد.شماری از متحدان داوود اوغلو نیز به همراه وی از حزب عدالت و توسعه استعفا داده‌اند.وی پیش...
داووداوغلو سیاستمدار کهنه کاری است که در سال های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۴ ابتدا سمت وزیر امورخارجه ترکیه را برعهده داشت و پس از آن در سال های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۶ نخست وزیر و متحد اصلی "رجب طیب اردوغان" رئیس جمهوری ترکیه بود.خبر استعفای اووغلو از حزب عدالت و توسعه، چند ماه پس از آن صورت می گیرد که برخی رسانه‌های...
- اخبار بین الملل - به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، احمد داوود اوغلو نخست وزیر سابق ترکیه از حزب عدالت و توسعه استعفا داد.داوود اوغلو اعلام کرد که به همراه تنی چند از دوستانش از این حزب استعفا داده‌اند.وی در نطق استعفای خود گفت: در حزب عدالت امکان محقق کردن اهدافمان وجود نداشت. یک...

آخرین خبرهای بين‌الملل

چهارمین مناظره انتخاباتی دموکرات‌های آمریکا برگزار شد+جزئیات خبرگزاری فارس  ۲ روز پیش

چهارمین مناظره انتخاباتی دموکرات‌های آمریکا برگزار شد+جزئیات به گزارش گروه مانیتورینگ بین‌الملل خبرگزاری فارس، ۱۲ نامزد دموکرات انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا بامداد چهارشنبه چهارمین دور مناظره انتخاباتی خود را در ایالت اوهایو به میزبانی روزنامه نیویورک‌تایمز برگزار کردند.  «جو بایدن»، معاون سابق رئیس‌جمهور آمریکا، «بیتو اُ روک»، نماینده...

قانونگذاران آمریکایی به قطعنامه‌ای در مخالفت با راهبرد ترامپ در سوریه رأی می‌دهند خبرگزاری فارس  ۲ روز پیش

قانونگذاران آمریکایی به قطعنامه‌ای در مخالفت با راهبرد ترامپ در سوریه رأی می‌دهند به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، مجلس نمایندگان آمریکا روز چهارشنبه به قطعنامه‌ای که برای اعلام مخالفت رسمی با تصمیم «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا جهت خروج نظامیان کشور از سوریه تدوین شده رأی خواهند داد.  پایگاه خبری «هیل» نزدیک به کنگره آمریکا به نقل ا یک سخنگوی «نانسی...

آمریکا به دنبال معاف کردن قراردادهای تسلیحاتی از تحریم‌ها علیه ترکیه خبرگزاری فارس  ۲ روز پیش

آمریکا به دنبال معاف کردن قراردادهای تسلیحاتی از تحریم‌ها علیه ترکیه به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، دولت آمریکا قصد دارد قرار دادهای تسلیحاتی این کشور با ترکیه را از تحریم‌های اعمال‌شده علیه آنکارا به دلیل عملیات این کشور در شمال شرق سوریه معاف کند.  پایگاه «Inside Defense» گزارش داده وزارت خارجه آمریکا در حال تدوین معافیت‌هایی با هدف...

مجلس نمایندگان آمریکا فعلاً برای تحقیقات استیضاح ترامپ رأی‌گیری نمی‌کند خبرگزاری فارس  ۲ روز پیش

مجلس نمایندگان آمریکا فعلاً برای تحقیقات استیضاح ترامپ رأی‌گیری نمی‌کند به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «نانسی پلوسی»، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا و رهبران حزب دموکرات تصمیم گرفته‌اند برگزاری رأی‌گیری عمومی در این مجلس در خصوص تحقیقات استیضاح از «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا را معلق کرده‌اند.  پایگاه پولیتیکو این خبر را به نقل از منابعی...

میزبانی متحدان دیرینه امریکا از رئیس جمهوری روسیه شبکه ایران  ۲ روز پیش

به گزارش دیلی میل، پوتین در سفر یک روزه‌ای که به ریاض داشت با ملک سلمان، پادشاه سعودی و محمد بن سلمان، ولیعهد این کشور دیدار و درباره مسائل منطقه‌ای از جمله جنگ یمن و تنش‌های عربستان با ایران گفت‌و‌گو کرد. همچنین در این سفر 20 توافقنامه اقتصادی به ارزش میلیاردها دلار بین دو کشور...

امریکا، هم‎پیمان خود در ناتو را تحریم کرد شبکه ایران  ۲ روز پیش

در حالی که در 7 روز گذشته انتقادات بسیاری به رئیس‎جمهوری امریکا بابت خروج از شمال سوریه می‎شود؛ سایت شبکه خبری «الجزیره» گزارش داد، دونالد ترامپ دوشنبه شب در بیانیه‎ای با تأکید بر اینکه برخی از وی بابت خیانت به کردهای سوریه انتقاد کرده‎اند، از اعمال برخی تحریم‎ها بر ترکیه...

مخروبه‌ای به نام امریکا شبکه ایران  ۲ روز پیش

برخورد تند دونالد ترامپ با سفیر امریکا در اوکراین به سبب ممانعت وی از مدیریت بحران «اوکراین گیت» به شکل و گونه دلخواه رئیس جمهوری امریکا، جدیدترین گافی است که در این زمینه صورت گرفته و ترامپ طوری صحنه سیاست خارجی امریکا را به تمسخر گرفته که گویی صحنه‌های تجاری‌ای است که سال‌ها...

دادگستری آمریکا بانک ترکیه‌ای را به دور زدن تحریم‌های ایران متهم کرد خبرگزاری فارس  ۲ روز پیش

دادگستری آمریکا بانک ترکیه‌ای را به دور زدن تحریم‌های ایران متهم کرد به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، یک دادگاه فدرال در نیویورک بامداد چهارشنبه (به وقت تهران) «بانک خلق» ترکیه را رسماً به پولشویی، تلاش برای دور زدن تحریم‌های ایران و برخی جرائم دیگر متهم کرد.  «رجب طیب اردوغان»، رئیس‌جمهور ترکیه بارها از دولت «باراک اوباما» و «دونالد ترامپ»...

پامپئو و مایک پنس به ترکیه می‌روند خبرگزاری فارس  ۲ روز پیش

پامپئو و مایک پنس به ترکیه می‌روند به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، همزمان با تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه ترکیه به دلیل عملیات نظامی این کشور در شمال سوریه، دو تن از مقامات ارشد آمریکایی فردا راهی آنکارا می‌شوند. کاخ ریاست جمهوریآمریکا شامگاه سه‌شنبه (۲۳ مهر) طی بیانیه‌ای اعلام کرد که «مایک پامپئو»، وزیر...

سوئد صادرات سلاح به ترکیه را متوقف کرد آفتاب نیوز  ۲ روز پیش

آفتاب‌‌نیوز : به گزارش روسیا الیوم، در بیانیه دفتر ویژه بازرسی محصولات راهبردی سوئد آمده است که این دفتر از روز سه شنبه همه مجوزهای صادره برای صادرات سلاح و تجهیزات نظامی به ترکیه را لغو کرده است.بر اساس این بیانیه، سوئد در سال ۲۰۱۸ میلادی حدود ۳۰ میلیون یورو به ترکیه صادرات سلاح و تجهیزات...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده

پربیننده ترین خبرها