تعداد بازدید: ۳
تاريخ انتشار: دوشنبه،۱ مهر ۱۳۹۸
ساعت انتشار: ۰۹:۵۹
رمزگشایی از حضور آمریکا در عربستان
به گزارش سرویس اقتصادی جام نیـوز، از زمان اشغال عراق در ۲۰۰۳ که نظامیان آمریکایی عربستان را ترک کردند مجددا این نیروها به ریاض بازمی‌گردند. نشانه‌های این اقدام را می‌توان در چهار عامل تحلیل کرد: افزایش مخاطرات و تهدیدات برای عربستان، ضعف تسلیحات دفاع موشکی، تحول در استراتژی و تجهیزات رقبا و بی‌میلی ترامپ برای اقدام جدی و عملیاتی به نفع عربستان.
یک هفته پس از حملات پهپادی به تاسیسات پالایش نفت شرکت آرامکو در بقیق و خریص که با غافلگیری مقامات سعودی در چگونگی واکنش متقابل مواجه شده است، رئیس‌جمهوری آمریکا با اعزام محدود نیروی نظامی آمریکا به خلیج‌فارس موافقت کرده است. دونالد ترامپ گفته است که اعزام سربازان آمریکایی به درخواست عربستان سعودی و امارات‌متحده‌عربی به منظور تقویت توان دفاعی از هوا و پدافند موشکی نیروی نظامی آنها انجام خواهد گرفت.
پیش‌تر و در اواخر تیر ماه ۱۳۹۸ پنتاگون مجوز اعزام ۵۰۰ نظامی و تجهیزات این کشور به پایگاه شاهزاده سلطان بن‌عبدالعزیز در نزدیکی ریاض را صادر کرده بود که انفجار مجدد تاسیسات آرامکو نشان می‌دهد این تعداد نیرو جوابگوی حملات وارده به عربستان نبوده و نیاز است تا کمیت و کیفیت حضور و آرایش این نیروها تغییر کند.
از زمان اشغال عراق در ۲۰۰۳ که نظامیان آمریکایی عربستان را ترک کردند مجددا این نیروها به عربستان باز می‌گردند که تحول نظامی نسبتا مهمی در روند همکاری‌های ریاض و واشنگتن محسوب می‌شود. آمریکا پیش‌تر هم در سال ۱۹۹۱ در زمان حمله صدام به کویت، نیروی نظامی به عربستان اعزام کرده بود که این اقدام با موافقت عبدالعزیز بن‌ باز رئیس وقت علمای ارشد وهابی مواجه شد که در نوع خود تحول بسیار مهمی درخصوص قرائت فقهی از آن‌چه «حضور نیروهای کفار در سرزمین‌های اسلامی» خوانده می‌شود، محسوب می‌شد.
در مقطع کنونی آنچه اهمیت اعزام نیروهای آمریکایی به عربستان را دوچندان می‌سازد، صورت‌بندی معادلات جدید منطقه در معادله همکاری‌های سعودی-آمریکایی است که برای تبیین دقیق‌تر باید آن را در چند متغیر مهم تحلیل کرد. افزایش مخاطراتسطح و دامنه تهدیدات و مخاطرات منطقه‌ای برای عربستان در شرایط کنونی افزایش قابل‌توجهی یافته است.
این مساله از یکسو به‌دلیل فروپاشی نظم پیشین منطقه‌ای است که تحلیلگران نقطه مبنای آن را سقوط صدام و اشغال عراق می‌دانند که خود را در ظهور بحران‌های چندلایه و درگیر شدن بازیگران دولتی و غیردولتی متعددی جلوه‌گر ساخته است. از سوی دیگر بخشی از این تهدیدات ناشی از نوع کنش خود عربستان در منطقه است.
رفتار تهاجمی سعودی پس از خیزش‌های عربی ۲۰۱۱ تا مقطع کنونی باعث شده تا منبع و منشأ تهدیدها افزایش پیدا کند. این مساله به‌خصوص در یمن و در ناامن شدن مرزهای عربستان و تغییر معادلات میدانی جنگ بروز یافته که گروه‌های یمنی را به حملات بیشتر به داخل عربستان ترغیب کرده است. تحول در استراتژی و تجهیزات رقباحملات رخ‌داده به تاسیسات نفت عربستان، فارغ از افزایش سطح تهدیدها، در تحول استراتژی و تجهیزات رقبای سعودی هم جلوه‌گر شده است.
در شرایط بی‌نظمی منطقه‌ای و رفتار تهاجمی عربستان، برداشت مقامات سعودی این بود که می‌توانند رقبای منطقه‌ای خود به‌ویژه ایران و گروه‌های مقاومت را در شرایط تدافعی قرار دهند و در این فضا زمینه را برای تغییر رفتار رقیب فراهم کنند. اما آنچه در یک‌سال اخیر نمایان شده است، تغییر معادله از دفاع به حمله و به‌دست گرفتن ابتکار عمل و قرار دادن عربستان در فاز دفاعی است.
پیش‌تر نیز حملات موشکی و پهپادی متعددی به خاک عربستان به‌خصوص در جنوب این کشور و در مجاورت با مرزهای شمالی یمن وارد شده بود که ضربات قابل‌توجهی را بر تاسیسات حیاتی این کشور وارد آورد. این اتفاقات عملا نشانگر تحول در راهبرد رقبای عربستان و رونمایی از توانمندی‌های نظامی و تجهیزات جدید در این حوزه است که معادلات نظامی در منطقه را هم در آینده تغییر خواهد داد.
ضعف تسلیحات دفاعیمتغیر بسیار مهم در فرآیند اعزام نیروهای آمریکایی به عربستان و غافلگیری سعودی از حملات آرامکو در ضعف سامانه‌های دفاع موشکی عربستان نهفته است. به‌رغم خریدهای تسلیحاتی سرسام‌آور عربستان که عمدتا از آمریکا صورت می‌گیرد و سالانه به حدود ۸۰ میلیارد دلار می‌رسد، سعودی‌ها در عمل نتوانسته‌اند در حوزه دفاع از تاسیسات زیربنایی که با حیات اقتصادی و مشروعیت وابسته به تزریق پول به جامعه در ارتباط است، بر ضعف‌ها غلبه کنند.
ضعف سامانه‌های پاتریوت آمریکایی که پیش‌تر هم در حملات گروه‌های یمنی به جنوب عربستان نمایانگر شده بود، یکی از عمده نگرانی‌های محمد بن‌سلمان ولیعهد و وزیر دفاع سعودی است که بارها خواستار تحویل سامانه پیشرفته تاد از آمریکا شده و به مقامات کاخ سفید هشدار داده است که اگر این سامانه را تحویل ندهند، به سمت خرید از روسیه و سامانه اس۴۰۰ متمایل خواهد شد.
در واقع این مساله نشان می‌دهد که آمریکا ملاحظاتی را برای ارسال سامانه تاد به ریاض دارد که حفظ امنیت اسرائیل و عدم تغییر موازنه قوای منطقه‌ای یکی از این ملاحظات است. عدم مشارکت جدی آمریکااما متغیر بسیار مهم دیگر در این روند، بی‌میلی دولت ترامپ برای بر عهده گرفتن نقش عملیاتی در تامین امنیت عربستان است.
ترامپ بارها از هزینه‌های سرسام‌آور جنگ در خاورمیانه انتقاد کرده و به متحدان منطقه‌ای و بین المللی آمریکا هشدار داده که باید برای تامین امنیت خود هم هزینه کنند و هم نقش جدی میدانی پیدا کنند، اما عربستان برعکس خواستار نقش جدی‌تر واشنگتن در معادلات منطقه به‌خصوص کارزار فشار بر ایران است و عملا نشان داده که خود به تنهایی نمی‌تواند در مقابل ایران به رویارویی مستقیم بپردازد.
در این میان مباحث گسترده‌ای در کاخ سفید و در کنگره در جریان است که چگونه بتوان به یک تعادل در این وضعیت رسید. کاخ سفید معتقد است اگرچه سعودی متحد ایده‌آلی برای ایالات‌متحده به‌شمار نمی‌رود، اما سناتورهای آمریکایی که خواهان پایان دادن به حمایت واشنگتن از ریاض هستند باید به‌دنبال جایگزینی برای استیلای منطقه‌ای ایران باشند.
گذار از معادله نفت- امنیتتبیین این چهار متغیر بسیار مهم ما را به یک خروجی مهم هدایت می‌کند و آن گذار از معادله نفت در برابر امنیت است که تقریبا از زمان تاسیس پادشاهی آل‌سعود در ۱۹۳۲، کشف نفت در اواخر دهه ۴۰ میلادی و دیدار ابن‌سعود و روزولت در سال ۱۹۴۵ تا اشغال عراق در ۲۰۰۳، بر ساحت‌های سیاسی، اقتصادی و نظامی امنیتی ریاض و واشنگتن غلبه یافته و منجر به در هم تنیده شدن شبکه گسترده همکاری‌های عربستان و آمریکا شده بود.
اما تغییر اولویت‌های منطقه‌ای آمریکا و تمرکز بر چین، کاهش اهمیت نفت خاورمیانه در اقتصاد آمریکا و عدم‌تمایل واشنگتن برای برعهده گرفتن نقش پلیس جهانی در دوره ترامپ و پیش‌تر چندجانبه‌گرایی در دوران اوباما، باعث شده تا اعزام نیروهای آمریکایی به عربستان بیش از آنکه اقدامی استراتژیک و قابل‌توجه در رویکرد خاورمیانه‌ای آمریکا و در فرآیند همکاری‌ها با عربستان باشد، اقدامی تاکتیکی، محدود و بازدارنده برای کاهش دادن اثرات شوک وارده باشد و طبیعتا با فروکش کردن این بحران و در یک سطح کلان‌تر؛ نظم‌یابی جدید منطقه‌ای، خروج تدریجی آمریکا از منطقه بیش از پیش صورت واقعی به خود خواهد گرفت.
از این‌رو خود سعودی‌ها نیز با پذیرش هرچند تلخ این مساله و احساس رهایی استراتژیک، به‌دنبال این هستند تا علاوه بر خریدهای تسلیحاتی انبوه برای جبران کاستی‌های موجود، واشنگتن را متقاعد کنند که در این دوره انتقال، نقش قابل توجهی را به عربستان واگذار کند که در دوره پساسیاست خاورمیانه‌ای ایالات‌متحده، بتواند منجر به نقش‌یابی تکمیلی و تحکیمی ریاض در تحولات منطقه و در رقابت بین قدرت‌های منطقه‌ای شود.
ارانیکو2025
ادامه

کد خبر: 916695  |  ادامه: جام نیوز
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:
- اخبار بین الملل - به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، "کنستانتین کاساچوف" رئیس کمیته امور بین الملل شورای فدراسیون (سنای) روسیه در گفت‌وگو با خبرگزاری «نووستی» اعلام کرد، تصمیم آمریکا درباره اعزام نیروهای نظامی مضاعف به منطقه خاورمیانه، تنها باعث وخامت اوضاع و افزایش...
به گزارش فارس، روزنامه «واشنگتن‌پست» در یادداشت سردبیری خود به بررسی تصمیم «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا برای اعزام تجهیزات و نیروی نظامی بیشتر به عربستان سعودی پرداخته و نوشت رژیم «محمد بن سلمان» لیاقت به خطر افتادن جان سربازان آمریکایی را ندارد.در ابتدای...
العالم - آمریکاپلوسی یکشنبه در بیانیه‌ای که در تارنمای رئیس مجلس نمایندگان آمریکا قرار گرفت، نوشت: طرح رئیس جمهور ترامپ برای تسریع در تحویل تجهیزات نظامی به عربستان سعودی و امارات و همچنین اعزام نیروهای نظامی بیشتر به منطقه تازه‌ترین تلاش ظالمانه دولت ترامپ برای دور زدن...
العالم-آمریکاروزنامه «واشنگتن‌پست» در یادداشت سردبیری خود به بررسی تصمیم «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا برای اعزام تجهیزات و نیروی نظامی بیشتر به عربستان سعودی پرداخته و نوشت رژیم «محمد بن سلمان» لیاقت به خطر افتادن جان سربازان آمریکایی...
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، روزنامه «واشنگتن‌پست» در یادداشت سردبیری خود به بررسی تصمیم «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا برای اعزام تجهیزات و نیروی نظامی بیشتر به عربستان سعودی پرداخته و نوشت رژیم «محمد بن سلمان» لیاقت به خطر افتادن جان سربازان آمریکایی را ندارد. در...
عملیات اخیر علیه تاسیسات نفتی آرامکو سعودی شگفتی ناظران نظامی را سبب شده و درباره شیوه و منشا این حملات و نحوه انجام آن میان کارشناسان اختلاف نظر وجود دارد.در واکنش به حملات شنبه هفته گذشته به تاسیسات نفتی آرامکو در عربستان سعودی که خسارات گسترده ای به جای گذاشته، وزارت دفاع آمریکا اعلام کرده که دونالد...
- اخبار بین الملل - به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه خبری الخلیج آنلاین، حملات صورت گرفته به تاسیسات نفتی عربستان سعودی، تردیدهای زیادی را در خصوص کارآیی ناوگان نظامی عربستان و شکست سامانه های دفاعی این کشور در رهگیری هواپیماهای بدون سرنشین و موشک های یمنی ایجاد کرده است. جریان...
آفتاب‌‌نیوز : به نقل از پایگاه خبری الخلیج آنلاین، حملات صورت گرفته به تاسیسات نفتی عربستان سعودی، تردیدهای زیادی را در خصوص کارآیی ناوگان نظامی عربستان و شکست سامانه های دفاعی این کشور در رهگیری هواپیماهای بدون سرنشین و موشک های یمنی ایجاد کرده است. جریان انصارالله یمن مسئولیت کامل حملات...
شفقنا- پس از حملات انصارالله یمن به تاسیسات آرامکو، برخی در ریاض چشم به کاخ سفید دوخته‌اند که برای حمایت از سعودی‌ها چه خواهد کرد.به گزارش ایرنا، دیروز جمعه (بیست و نهم شهریورماه) رسانه ها از ارائه راهکارهای مقابله با ایران از سوی وزارت دفاع آمریکا به رئیس جمهوری این کشور خبر دادند.در...
آفتاب‌‌نیوز : کنستانتین کاساچوف روز شنبه در جمع خبرنگاران با بیان این مطلب افزود: این اقدام آمریکا، ریسک تشدید مناقشه در خاورمیانه را افزایش می‌دهد و در واقع عامل تنش آفرینی و افزایش ریسک بروز مناقشه و وضعیت غیرقابل پیش بینی است.گفتنی است، مقامات واشنگتن در چند روز گذشته بدون هر گونه مدرکی...

آخرین خبرهای اقتصادي

ایرانی‌ها سالانه چند جفت کفش مصرف می‌کنند؟ آفتاب نیوز  ۶ روز پیش

آفتاب‌‌نیوز : علی لشگری در نهمین نشست کمیسیون صنعت و معدن اتاق تهران، وضعیت صنعت کفش و آینده پیش روی این صنعت را با حضور نمایندگانی از جامعه مدیران و متخصصان صنعت و نیز متولیان دولتی این بخش مورد بحث قرار داد.عضو هیات مدیره جامعه صنعت کفش ایران، با ارائه گزارشی، وضعیت صنعت کفش کشور را تبیین...

طرح «شهر حساس به آب» چیست؟ آفتاب نیوز  ۶ روز پیش

آفتاب‌‌نیوز : محمد فاضلی عصر چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگاران اظهار داشت: راهکارهای متفاوتی برای بخش آب در نظر گرفته شده که در بخش امور اجتماعی منابع آب و انرژی طرحی موسوم به «طرح حساس به آب» پیش بینی شده است.وی ادامه داد: بر این اساس این طرح باید مردم به ویژه کشاورزان در اجرای...

آغاز فعالیت جمعیت طرفداران ایمنی راه های کشور در آذربایجان غربی اکو فارس  ۶ روز پیش

به گزارش اکوفارس به نقل از روابط عمومی اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای آذربایجان غربی، جمعیت طرفداران ایمنی راههای کشور در استان با حضور رئیس هیئت مدیره این جمعیت، مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده ای، فرمانده پلیس راههای استان و جمعی دیگر از مسئولان استانی و محلی، فعالین فرهنگی و رسانه ای و اساتید...

ایمن سازی محور دور راهی فدک – امامزاده اسماعیل(ع) محور باراجین اکو فارس  ۶ روز پیش

به گزارش اکوفارس به نقل از روابط عمومی اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان قزوین، حسین طراوتی با اعلام این خبر گفت: اداره راهداری و حمل و نقل جاده ای شهرستان قزوین در طول 10 روزگذشته اقدامات مناسب جهت نگهداری، آشکارسازی و ایمن سازی محور دوراهی فدک – امازاده اسماعیل(ع) محور باراجین را در...

توسعه زیرساخت های راه و حمل و نقل جاده ای در منطقه آزاد ماکو اکو فارس  ۶ روز پیش

به گزارش اکوفارس به نقل از روابط عمومی، مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده ای آذربایجان غربی و هیأت همراه در دیدار با رئیس هیات مدیره و مدیر عامل سازمان منطقه آزاد ماکو ضمن گفت: نیمه نخست سال جاری بالغ بر ۲۲ کیلومتر عملیات لکه گیری و روکش آسفالت در محورهای مواصلاتی منطقه آزاد ماکو انجام گرفته است، با توجه...

واکنش‌ خنده‌دار و جالب حیوانات در قاب دوربین عکاسان + تصاویر اکو فارس  ۶ روز پیش

دنیای حیوانات همواره برای آنها که دوستدار حیات وحش هستند، جذاب بوده است؛ کشف راز و رمز مربوط به حیوانات هر چه بیشتر انسان را با قدرت خداوندی آشنا می‌کند. این دنیای جذاب از نگاه انسان کنجکاو دور نمانده است و تاکنون هنرمندان بسیاری به سوژه حیوانات پرداخته‌اند. تاکنون مسابفات جهانی زیادی در زمینه...

انواع روغن و ضد یخ خودرو در بازار چند قیمت است؟ اکو فارس  ۶ روز پیش

همه ساله با نزدیک شدن فصل سرما موجی از مصرف ضدیخ برای دارندگان خودرو شروع می شود. وظیفه اصلی ضدیخ در موتور جلوگیری از خوردگی در موتور است و اولویت بعدی جلوگیری از یخ زدگی یا خوش آوردن موتور در فصول سرد و گرم سال است. قیمت انواع روغن و ضد یخ خودرو در بازار به شرح زیر است:

خرید سینمای خانگی و ساندبار چقدر تمام می شود؟ + قیمت اکو فارس  ۶ روز پیش

لیست قیمت انواع سینمای خانگی و ساندبار موجود در بازار به شرح زیر است:

قیمت سبزیجات برگی و غیر برگی دستچین + قیمت اکو فارس  ۶ روز پیش

قیمت انواع سبزیجات برگی و غیر برگی دستچین در میادین میوه و تره بار به شرح زیر است:

انوع میوه دستچین در میادین میوه و تره بار + قیمت اکو فارس  ۶ روز پیش

قیمت انواع میوه دستچین در میادین میوه و تره بار به شرح زیر است:

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده

پربیننده ترین خبرها