تعداد بازدید: ۴
تاريخ انتشار: پنج‌شنبه،۱۸ مهر ۱۳۹۸
ساعت انتشار: ۱۲:۲۱
گزارش| موضع‌ روسیه درباره عملیات نظامی جدید ترکیه در خاک سوریه چیست؟
- اخبار بین الملل - به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، ترکیه شب گذشته عملیات نظامی جدیدی با عنوان «منبع صلح» را در مناطق شمال شرق سوریه آغاز کرد. مقامات آنکارا هدف از این عملیات را آزادسازی 30 کیلومتر از خاک سوریه: از رود فرات تا مرزهای عراق از وجود شبه نظامیان کرد است که آنکارا آنها را سازمانی تروریستی می‌داند.
البته واحدهای کرد «نیروهای دموکراتیک سوریه» اعلام کرده‌اند که حتی یک اینچ از سرزمین خود را به ترکیه تسلیم نخواهند کرد. هرچند بعید است بتوانند در مقابل توان هوایی و زمینی ارتش ترکیه مقاومت کنند. روزنامه «کامرسانت»، چاپ مسکو در این باره نوشته است: مواضع روسیه در قبال عملیات نظامی جدید ترکیه در خاک سوریه همچون گذشته است: مقامات مسکو بر این عقیده هستند که همه مشکلات باید بر اساس مذاکرات بین آنکارا و دمشق و همچنین نمایندگان کردها با مقامات دولت سوریه حل و فصل شود.
آمادگی روسیه برای کمک به آغاز مذاکرات بین مقامات دمشق و کردهای سوری "کنستانتین کاساچوف" رئیس کمیته امور بین الملل شورای فدراسیون (سنای) روسیه روز گذشته در جمع خبرنگاران در تفسیر آغاز عملیات نظامی مجدد ترکیه در سوریه اعلام کرد که روسیه آمادگی دارد تا به آغاز مذاکرات بین مقامات رسمی دمشق و نمایندگان جامعه کردهای ساکن مناطق مرزی با ترکیه کمک کند تا از تشدید اوضاع در این منطقه جلوگیری شود.
این سناتور گفت: «ما بر این عقیده هستیم که نگرانی‌ها درباره وضعیت منطقه شمال شرق سوریه، نه با اجرای عملیات نظامی بلکه با تقویت صلح پایدار بر اساس اصل استقلال و تمامیت ارضی سوریه ممکن خواهد بود. برای این منظور قبل از هر چیز لازم است تا مقامات دمشق با کردهای ساکن منطقه گفت‌وگو کنند و ما مسلماً آمادگی داریم تا به آغاز این مذاکرات کمک کنیم تا از وخامت بیشتر اوضاع در این منطقه جلوگیری شود.
»کاساچوف با یادآوری اینکه آمریکا اعلام کرده که از این عملیات نظامی ترکیه حمایت نکرده و در آن شرکت نمی کند، افزود، عملیات نظامی ترکیه خارج از چارچوب توافقات ترکیه-آمریکا در راستای ایجاد منطقه امن در شمال شرق سوریه است.این سناتور روس معتقد است که آغاز عملیات نظامی ترکیه در خاک سوریه کمکی به حل و فصل اوضاع در این منطقه نخواهد کرد.
وی گفت: «منفکر نمی‌کنم که این اقدام ترکیه تاثیر مثبتی در روند اوضاع در مناطق مرزی و در مجموع در کل سوریه داشته باشد. به خصوص آنکه این عملیات با موافقت دولت قانونی سوریه انجام نشده که کشوری مستقل و عضو سازمان ملل است.»روسیه آمریکا را مقصر در وضعیت کنونی مناطق شمال شرق سوریه می‌داندروز گذشته "سرگئی لاوروف" وزیر امور خارجه روسیه در کنفرانس مطبوعاتی در "نورسلطان" پایتخت جمهوری قزاقستان اعلام کرد که مقامات دمشق و نمایندگان کردها به مسکو اطمینان داده‌اند که آماده گفت‌وگو هستند.
وی گفت: «ما حداکثر تلاش خود را برای آغاز چنین مذاکراتی انجام خواهیم داد و امیدواریم که همه نقش آفرینان خارجی نیز از این مسئله حمایت کنند.»لاوروف مسئولیت اوضاع کنونی در شمال شرق سوریه را به گردن آمریکا انداخت و گفت: «ما بارها خواستار پایان یافتن اشغال غیرقانونی منطقه التنف سوریه از سوی آمریکایی‌ها شده‌ایم.
منطقه‌ای به وسعت 55 کیلومتر که افراد بسیار بدی، ازجمله تروریست‌ها و افراط گرایان در آنجا جمع شده‌اند. ولی آمریکایی‌ها بارها وعده‌ خود درباره بستن کامل این منطقه را نقض کرده‌اند.» وزیر خارجه روسیه هشدار داد که برخوردهای ضدونقیض آمریکا با مسئله کردها بازی بسیار خطرناکی است که می تواند کل منطقه خاورمیانه را به تنش بکشاند.
منابع دیپلماتیک این روزنامه یادآور شده‌اند که دولت ترکیه پیش از این نیز حضور نظامی خود در خاک سوریه را "موقت" نامیده بود، ولی واقعیت چنین نبوده و در مناطق اشغال شده توسط ارتش ترکیه، موسسات آموزشی باز شده، زبان ترکی و دیگر علائم ملی ترکیه در خاک سوریه ترویج یافته است.به نوشته «کامرسانت»، روسیه نمی‌تواند موضع گیری جدی در قبال عملیات نظامی ترکیه در خاک سوریه اتخاذ کند، در غیر این صورت مذاکرات آستانه که در آن روسیه به همراه ایران و ترکیه مشارکت دارند در معرض خطر قرار می‌گیرد.
چنین اقدامی روند حل و فصل سیاسی در سوریه، به‌خصوص آغاز به کار کمیته قانون اساسی این کشور را دچار مشکل خواهد کرد. بدین ترتیب مقامات مسکو تنها یک راه دارند و آن اینکه تا جای ممکن بر روند اوضاع تاثیر بگذارند و آن موفقیت در دستیابی به توافق بین کردها و دمشق است. البته تاکنون این تلاش روسیه بدون نتیجه باقی مانده است.
مقامات مسکو قصد دارند از راه‌های دیپلماتیک بر روند اوضاع تاثیر بگذارد"آنتون مارازوف" نماینده دومای روسیه در گفت‌وگو با خبرگزاری «تاس»، یادآور شد که روسیه از راه‌های دیپلماتیک می تواند موفق شود تا دخالت نظامی ترکیه در سوریه گسترش بیشتری پیدا نکند. وی گفت: «با توجه به روابط خوب ما با ترکیه که با نیروی محرکه خوبی در حال توسعه است، از جمله از طریق کانال‌های دیپلماتیک، می توان به این توافق دست یافت که مداخله نظامی ارتش ترکیه در سوریه بیش از حد گسترش نیافته و با منافع روسیه مغایرت پیدا نکند.
» به گفته وی روسیه اجازه نخواهد داد تا روند اوضاع در سوریه تشدید شود."لئونید اسلوتسکی" رئیس کمیته امور بین الملل دومای دولتی روسیه نیز در این رابطه یادآور شد که مقامات مسکو قصد ندارند همکاری‌های پارلمانی خود با ترکیه را پس از آغاز عملیات نظامی در خاک سوریه متوقف کنند.وی افزود: «مسلماً ما با این اقدام نظامی از طرف آنکارا موافق نیستیم.
ولی بستن درها، تنها عامل تاثیر گذاری بر اوضاع را از بین خواهد برد. ما به همکاری‌های بین پارلمانی با ترکیه ادامه خواهیم داد. ادامه تماس‌ها بین مقامات دولت روسیه و ترکیه نیز می‌تواند به حل و فصل اوضاع کمک کند. اسلوتسکی در عین حال اعلام کرد که مسئله عملیات نظامی ترکیه علیه کردهای سوری در مناطق شمال شرق سوریه در آخر این هفته در حاشیه کنفرانس امنیتی که با حضور روسای پارلمان‌های روسیه، چین، ایران، پاکستان، افغانستان و ترکیه برگزار می شود، مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
آیا عملیات نظامی ترکیه در سوریه به روند مذاکرات آستانه آسیب خواهد رساند؟روزنامه «نیزاویسیمایا گازیتا»، چاپ مسکو نیز نوشته است: عملیات نظامی جدید ترکیه در مناطق شمال شرق سوریه، به عقیده مقامات آنکارا برای تثبیت اوضاع در مناطق مرزی این کشور ضروری بود. این در حالی است که کارشناسان هشدار داده‌اند که چنین اوضاعی در درازمدت می تواند عواقب ناخوشایندی برای خود اردوغان داشته باشد.
ضمن اینکه این اقدام ممکن است روابط ترکیه با ایران و روسیه در چارچوب مذاکرات آستانه برای حل و فصل اوضاع سوریه را دشوار کند.عملیات نظامی آنکارا موضوع مذاکرات تلفنی روز چهارشنبه "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهوری روسیه با "رجب طیب اردوغان" رئیس جمهوری ترکیه بود. پوتین از همتای ترکیه‌ای خود خواست تا با دقت زیاد اوضاع را ارزیابی کند تا عملیات نظامی این کشور به تلاش‌های جمعی برای حل و فصل در سوریه آسیبی نرساند.
"حسن روحانی" رئیس جمهوری ایران نیز روز گذشته از دولت ترکیه خواست تا خویشتن داری کرده و از اقدام نظامی خودداری کند.لغو سفر رییس مجلس شورای اسلامی به ترکیهادامه واکنش‌های کشورهای عربی به عملیات نظامی ترکیه در سوریهگفت‌وگوی تلفنی اردوغان و پوتین درباره شرق فراترهبران سیاسی ترکیه از قبل مخالفان احتمالی چنین اقدامی را سرکوب کرده‌اندکارشناسان معتقدند که اقدام نظامی ترکیه در سوریه می‌تواند مانند "یک بمب ساعتی" علیه خود اردوغان عمل کند.
"تیمور احمدوف" کارشناس شورای امور بین الملل روسیه گفت: «همه احزاب مخالف بزرگ، به غیر از احزاب طرفدار کردها، از این عملیات حمایت کرده‌اند. رای گیری در مجلس ترکیه برای استفاده از نیروی نظامی در خاک سوریه و عراق اثبات مستقیم این مسئله است. از سوی دیگر باید مورد توجه قرار داد که امروزه صحبت کردن از مواضع ضدجنگ در ترکیه بسیار دشوار است.
به طور کلی عملیات نظامی جدید مخالف جدی نداشت: اولاً همه درک می‌کنند که این اقدام ضروری بوده و در ثانی، این عملیات می تواند مواضع آنکارا در روند سیاسی را تقویت کند. البته عمق این عملیات بستگی به اهداف سیاسی پشت سر آن دارد.»"کریم خاص" کارشناس مسائل سیاسی ترکیه نیز در گفت‌وگو با این روزنامه یادآور شد که ظرف چند سال گذشته رهبران سیاسی ترکیه مخالفان خود را پاکسازی کرده‌اند.
این پاکسازی به خصوص در رده‌های مختلف ارتش انجام گرفته است، به همین دلیل در حال حاضر صحبت بر سر شنیدن صدای مخالفان نیست. چرا که اکنون دیگر مشخص شده که دقیقاً کسانی که ممکن بود با چنین اقدامی مخالفت کنند پیش از این یا برکنار شده، یا دستگیر شده، یا از ترس حرفی نمی‌زنند.این کارشناس معتقد است، البته در دورنمای درازمدت افزایش تمایلات مخالف، از جمله در داخل ارتش ممکن است دیده شود و این مسئله می‌تواند در آینده برای اردوغان مشکلاتی را به وجود آورد.
انتهای پیام/
ادامه

کد خبر: 971417  |  ادامه: تسنیم
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:
العالم- اروپا دولت فنلاند روز پنج‌شنبه ضمن محکوم کردن عملیات نظامی ترکیه علیه شبه نظامیان کرد در شمال سوریه، اعلام کرد که تا اطلاع بعدی سلاح و جنگ‌افزاری به ترکیه صادر نمی‌کند.به نوشته پایگاه خبری «اسپوتنیک»، «آنتی رین» نخست‌وزیر فنلاند...
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، دولت فنلاند روز پنج‌شنبه ضمن محکوم کردن عملیات نظامی ترکیه علیه شبه نظامیان کرد در شمال سوریه، اعلام کرد که تا اطلاع بعدی سلاح و جنگ‌افزاری به ترکیه صادر نمی‌کند. به نوشته پایگاه خبری «اسپوتنیک»، «آنتی رین» نخست‌وزیر فنلاند در بیانیه‌ای...
- اخبار بین الملل - به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه خبری العهد، وزارت‌ خارجه لبنان طی بیانیه‌ای٬ عملیات نظامی انجام شده توسط نیروهای مسلح ترکیه در شمال سوریه را محکوم کرد و آن را تجاوز بر کشور عربی برادر و اشغال سرزمین سوریه و قرار دادن ملت آن در معرض کشتار و آوارگی...
العالم - سوریهبه گزارش تلوزیون مصر دو رئیس جمهور در این تماس تلفنی درباره ادامه همکاری و رایزنی به منظور مقابله با مداخله ترکیه در سوریه و حفظ تمامیت و وحدت سوریه توافق کردند.وزارت دفاع ترکیه دیروز از آغاز عملیات زمینی در شرق فرات واقع در شمال سوریه خبر داد. در این عملیات ارتش ترکیه...
العالم-آمریکا«دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا چهارشنبه در یک کنفرانس خبری در پاسخ به سوالی درباره عملیات ترکیه در شمال سوریه بر ضرورت خروج آمریکا از «جنگ‌های بی‌پایان» تأکید کرد. ترامپ در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا قصد دارد اقدامی در خصوص...
▫ لشکرکشی اردوغان به شام  شفقنا - اجتماعي
شفقنا- با فرمان اردوغان، حمله ترکیه به شمال شرق سوریه روز گذشته آغاز شد. در حمله هوایی ترکیه، پایگاه‌های شبه نظامیان کرد در مناطق مرزی مورد هدف قرار گرفت. ترکیه می‌گوید قصد ایجاد یک نوار حائل مرزی در داخل سوریه را دارد تا بتواند حداکثر دو میلیون نفر از پناهنده‌های سوری را در آن مناطق...
تسنیم به نقل از رویترز، نوشت: وزیر دفاع فرانسه خواستار توقف عملیات نظامی ترکیه در مناطق شمال شرقی سوریه شد.«فلورنس پارلی» وزیر دفاع فرانسه شامگاه چهارشنبه در پیامی توئیتری با «خطرناک» خواندن عملیات نظامی ارتش ترکیه در شمال شرقی سوریه خواستار توقف این عملیات شد.وزیر دفاع فرانسه...
▫ اوضاع شمال سوریه نباید متشنج شود  خبرگزاری برنا - سياسي
به گزارش گروه سیاسی برنا، «جرمی کوربین» روز چهارشنبه با انتشار پیامی در توییتر همچنین خواستار خروج تمام نیروهای خارجی از خاک سوریه شد.مقامات دولت انگلیس تاکنون به این حملات پاسخی نشان نداده اما سخنگوی رسمی نخست وزیر دیروز در بیانیه‌ای که در اختیار مطبوعات قرار داده شد...
آفتاب‌‌نیوز : رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در حساب توییتری خود اعلام کرد که حمله نظامی این کشور به شمال سوریه آغاز شده است.به گزارش آفتاب‌نیوز؛ اردوغان نام این عملیات را چشمه صلح خواند و هدفش را ممانعت از «ایجاد گذرگاه تروریستی» در طول مرزهای جنوبی ترکیه عنوان کرد. رئیس...
به گزارش فارس، با شدت گرفتن واکنش‌های بین‌المللی درباره عملیات نظامی جدید ترکیه در شمال سوریه علیه شبه‌نظامیان هم‌پیمان واشنگتن، یکی از سناتورهای آمریکایی از تحرکات کنگره برای اعمال تحریم علیه آنکارا خبر داده است.«کریس فن هولن» نماینده مردم ایالت مریلند در مجلس سنای آمریکا...

آخرین خبرهای بين‌الملل

چهارمین مناظره انتخاباتی دموکرات‌های آمریکا برگزار شد+جزئیات خبرگزاری فارس  دیروز

چهارمین مناظره انتخاباتی دموکرات‌های آمریکا برگزار شد+جزئیات به گزارش گروه مانیتورینگ بین‌الملل خبرگزاری فارس، ۱۲ نامزد دموکرات انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا بامداد چهارشنبه چهارمین دور مناظره انتخاباتی خود را در ایالت اوهایو به میزبانی روزنامه نیویورک‌تایمز برگزار کردند.  «جو بایدن»، معاون سابق رئیس‌جمهور آمریکا، «بیتو اُ روک»، نماینده...

قانونگذاران آمریکایی به قطعنامه‌ای در مخالفت با راهبرد ترامپ در سوریه رأی می‌دهند خبرگزاری فارس  دیروز

قانونگذاران آمریکایی به قطعنامه‌ای در مخالفت با راهبرد ترامپ در سوریه رأی می‌دهند به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، مجلس نمایندگان آمریکا روز چهارشنبه به قطعنامه‌ای که برای اعلام مخالفت رسمی با تصمیم «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا جهت خروج نظامیان کشور از سوریه تدوین شده رأی خواهند داد.  پایگاه خبری «هیل» نزدیک به کنگره آمریکا به نقل ا یک سخنگوی «نانسی...

آمریکا به دنبال معاف کردن قراردادهای تسلیحاتی از تحریم‌ها علیه ترکیه خبرگزاری فارس  دیروز

آمریکا به دنبال معاف کردن قراردادهای تسلیحاتی از تحریم‌ها علیه ترکیه به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، دولت آمریکا قصد دارد قرار دادهای تسلیحاتی این کشور با ترکیه را از تحریم‌های اعمال‌شده علیه آنکارا به دلیل عملیات این کشور در شمال شرق سوریه معاف کند.  پایگاه «Inside Defense» گزارش داده وزارت خارجه آمریکا در حال تدوین معافیت‌هایی با هدف...

مجلس نمایندگان آمریکا فعلاً برای تحقیقات استیضاح ترامپ رأی‌گیری نمی‌کند خبرگزاری فارس  دیروز

مجلس نمایندگان آمریکا فعلاً برای تحقیقات استیضاح ترامپ رأی‌گیری نمی‌کند به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «نانسی پلوسی»، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا و رهبران حزب دموکرات تصمیم گرفته‌اند برگزاری رأی‌گیری عمومی در این مجلس در خصوص تحقیقات استیضاح از «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا را معلق کرده‌اند.  پایگاه پولیتیکو این خبر را به نقل از منابعی...

میزبانی متحدان دیرینه امریکا از رئیس جمهوری روسیه شبکه ایران  دیروز

به گزارش دیلی میل، پوتین در سفر یک روزه‌ای که به ریاض داشت با ملک سلمان، پادشاه سعودی و محمد بن سلمان، ولیعهد این کشور دیدار و درباره مسائل منطقه‌ای از جمله جنگ یمن و تنش‌های عربستان با ایران گفت‌و‌گو کرد. همچنین در این سفر 20 توافقنامه اقتصادی به ارزش میلیاردها دلار بین دو کشور...

امریکا، هم‎پیمان خود در ناتو را تحریم کرد شبکه ایران  دیروز

در حالی که در 7 روز گذشته انتقادات بسیاری به رئیس‎جمهوری امریکا بابت خروج از شمال سوریه می‎شود؛ سایت شبکه خبری «الجزیره» گزارش داد، دونالد ترامپ دوشنبه شب در بیانیه‎ای با تأکید بر اینکه برخی از وی بابت خیانت به کردهای سوریه انتقاد کرده‎اند، از اعمال برخی تحریم‎ها بر ترکیه...

مخروبه‌ای به نام امریکا شبکه ایران  دیروز

برخورد تند دونالد ترامپ با سفیر امریکا در اوکراین به سبب ممانعت وی از مدیریت بحران «اوکراین گیت» به شکل و گونه دلخواه رئیس جمهوری امریکا، جدیدترین گافی است که در این زمینه صورت گرفته و ترامپ طوری صحنه سیاست خارجی امریکا را به تمسخر گرفته که گویی صحنه‌های تجاری‌ای است که سال‌ها...

دادگستری آمریکا بانک ترکیه‌ای را به دور زدن تحریم‌های ایران متهم کرد خبرگزاری فارس  دیروز

دادگستری آمریکا بانک ترکیه‌ای را به دور زدن تحریم‌های ایران متهم کرد به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، یک دادگاه فدرال در نیویورک بامداد چهارشنبه (به وقت تهران) «بانک خلق» ترکیه را رسماً به پولشویی، تلاش برای دور زدن تحریم‌های ایران و برخی جرائم دیگر متهم کرد.  «رجب طیب اردوغان»، رئیس‌جمهور ترکیه بارها از دولت «باراک اوباما» و «دونالد ترامپ»...

پامپئو و مایک پنس به ترکیه می‌روند خبرگزاری فارس  دیروز

پامپئو و مایک پنس به ترکیه می‌روند به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، همزمان با تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه ترکیه به دلیل عملیات نظامی این کشور در شمال سوریه، دو تن از مقامات ارشد آمریکایی فردا راهی آنکارا می‌شوند. کاخ ریاست جمهوریآمریکا شامگاه سه‌شنبه (۲۳ مهر) طی بیانیه‌ای اعلام کرد که «مایک پامپئو»، وزیر...

سوئد صادرات سلاح به ترکیه را متوقف کرد آفتاب نیوز  دیروز

آفتاب‌‌نیوز : به گزارش روسیا الیوم، در بیانیه دفتر ویژه بازرسی محصولات راهبردی سوئد آمده است که این دفتر از روز سه شنبه همه مجوزهای صادره برای صادرات سلاح و تجهیزات نظامی به ترکیه را لغو کرده است.بر اساس این بیانیه، سوئد در سال ۲۰۱۸ میلادی حدود ۳۰ میلیون یورو به ترکیه صادرات سلاح و تجهیزات...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده

پربیننده ترین خبرها