تعداد بازدید: ۷
تاريخ انتشار: سه‌شنبه،۲۳ مهر ۱۳۹۸
ساعت انتشار: ۱۰:۰۹
چهار ابهام مصوبه مجلس برای حذف تنوع مدارس
- اخبار اجتماعی - به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، مجلس شورای اسلامی در تاریخ 21 مهر 1398 قانونی به شرح زیر تصویب کرد: دولت (وزارت آموزش‌وپرورش مکلف است حداکثر تا پایان سال تحصیلی 98-99 تمام واحدهای آموزشی تحت مدیریت را منحصراً به دو صورت دولتی و غیردولتی اداره کند، به‌گونه‌ای که به جز مدارس استثنایی، مدارس دولتی متنوع در کشور نباشد و ملاک ثبت‌نام در مدارس دولتی متناسب با فاصله محل سکونت با مدرسه باشد.
تبصره این ماده نیز «تأسیس هر نوع مدارس خاص» را صرفاً با مجوز مجلس شورای اسلامی امکان‌پذیر دانسته است.مبتنی بر قانون فوق باید مجموعۀ متنوعی از مدارس که هر یک کارکرد مخصوص به خود را در نظام آموزشی دارد حذف شوند؛ از جمله مدارس هیئت‌امنایی، شاهد، ایثارگران، استعدادهای درخشان، نمونه دولتی، آموزش از راه دور، اقلیت‌های مذهبی، شبانه‌روزی، عشایری و تطبیقی.
گزارش حاضر در 4 بخش «مغایرت‌های مصوبه با مراجع بالادستی»، «ابهامات متن مصوبه»، «آسیب‌های اجرایی‌سازی مصوبه» و «بی‌توجهی به تجارب بین‌المللی» به بررسی ابعاد مختلف این مصوبه پرداخته است.الف- مغایرت‌های مصوبه با مراجع بالادستیمصوبه مجلس با قانون اساسی، سخنان رهبر انقلاب و رویکردهای کلان شورای عالی انقلاب فرهنگی به شرح زیر مغایرت دارد:1- مغایرت با سخنان رهبر انقلابرهبر انقلاب در دیدار سال 98 با معلمان و فرهنگیان گفتند: «نخبه‌پروری خیلی مهم است، مدارس استعدادهای درخشان نبایست تضعیف بشود، هر چه می‌توانید این‌ها را تقویت کنید».
این صحبت‌ها در حالی است که با اجرای قانون فوق‌الذکر، عملاً مدارس استعدادهای درخشان و نمونه‌دولتی به عنوان مدارس اصلی نخبه‌پرور در نظام‌آموزشی حذف خواهند شد.2- مغایرت با اصل 75 قانون اساسیبخشی از هزینه‌های ادارۀ مدارس شاهد به صورت شهریۀ والدین و بخشی از آن توسط نهادهای حمایتی نظیر بنیاد شهید و بنیاد مستضعفان تأمین می‌شود.
مدارس استعدادهای درخشان نیز سالانه مبلغی را به عنوان شهریه از والدین دارای تمکن مالی دریافت می‌کنند به استناد این شهریه، آموزش‌وپرورش معمولاً بخشی از نیروی انسانی این مدارس را تأمین نکرده و مدرسه، آن‌ها را به صورت نیروی آزاد تأمین می‌‌کند. بخشی از هزینه‌های ادارۀ مدارس هیئت‌امنایی نیز از والدین اخذ می‌شود.
با توجه به شرایط فوق‌الذکر، حذف این مدارس عملاً به معنای افزایش هزینۀ عمومی خواهد بود. این در حالی است که مبتنی بر اصل 75 قانون اساسی، «طرح‌های‏ قانونی‏ و پیشنهادها و اصلاحاتی‏ که‏ نمایندگان‏ در خصوص‏ لوایح‏ قانونی‏ عنوان‏ می‌کنند و به‏ تقلیل‏ درآمد عمومی‏ یا افزایش‏ هزینه‏ عمومی‏ می‌انجامد، در صورتی‏ قابل‏ طرح‏ در مجلس‏ است‏ که‏ در آن‏ طریق‏ جبران‏ کاهش‏ درآمد یا تأمین‏ هزینه‏ جدید نیز معلوم‏ شده‏ باشد».
3- مغایرت با رویکردهای کلان شورای عالی انقلاب فرهنگیدر بهمن 1396، شورای عالی آموزش‌وپرورش طی مصوبه‌ای به حذف مدارس استعدادهای درخشان و نمونه دولتی در مقطع متوسطه اول حکم داد. علاوه بر مخالفت مردم و رسانه‌ها با این حکم، نهایتاً شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز با این حکم مخالفت کرد و مانع اجرایی شدن آن شد.
علاوه بر ورود قاطعانۀ فوق، بعد از مطالبۀ مقام معظم رهبری در آخرین دیدار خود با نخبگان و استعدادهای علمی (17 مهر 98) مبنی بر ابلاغ مصوبۀ تشکیل «سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان»، رئیس‌جمهور این مصوبه آن را توشیح و ابلاغ (20 مهر 98) نمود.ممانعت شورای عالی انقلاب فرهنگی از حذف مدارس استعدادهای درخشان و نمونه‌دولتی و تصویب اساسنامۀ تشکیل سازمان سمپاد، نشانگر سیاست‌های کلی این شورا در قبال این مدارس است و مصوبۀ حذف تنوع مدارس با این سیاست‌ها مغایرت دارد.
ب- ابهامات متن مصوبهمتن مصوبه از سه عبارت اصلی تشکیل شده است که هر یک از آن‌ها با ابهاماتی روبرو است؛الف- تمام واحدهای آموزشی منحصراً به دو صورت دولتی و غیردولتی اداره شوند.در حال حاضر مدارس به جهت نظام مدیریتی، به دو صورت «دولتی» و «غیردولتی» تقسیم می‌شوند و نوع سومی وجود ندارد.
بر این اساس اگر هدف قانون‌گذار تغییر شرایط کنونی است، باید مراد خود را به صورت شفاف‌تر ذکر کند.ب- به جز مدارس استثنایی، مدارس دولتی متنوع در کشور نباشد.اولاً هیچ‌گونه ملاکی برای عبارت «تنوع» تصریح نشده و آن را با ابهامات بسیاری مواجه ساخته است؛ بر مبنای موارد گوناگونی نظیر نحوه تأمین مالی، مدیریت، برنامه درسی، سن و .
... می‌توان مدارس را به انواع گوناگونی تقسیم کرد؛ به طور مثال تقسیم مدارس بر مبنای نحوه مدیریت و تأمین مالی، مدارس دولتی و غیردولتی را شکل می‌دهد.ثانیاً در این جمله باید عبارت «تنوع در کشور» به «تنوع در مدارس دولتی» تغییر کند یا جمله باید به این شکل تغییر کند: «به جز مدارس استثنایی دولتی، مدارس عادی دولتی و مدارس عادی غیردولتی نوع دیگری از مدرسه در کشور نباشد»؛ در غیر این صورت با خط قبل که مدارس غیردولتی به رسمیت شناخته‌ شده‌اند در تناقض است.
ج- ملاک ثبت‌نام در مدارس دولتی تناسب با فاصله محل سکونت با مدرسه است.ابهام اصلی این عبارت آن است که «فاصله محل سکونت با مدرسه»، تنها ملاک ثبت‌نام است یا یکی از ملاک‌های ثبت‌نام؛ اگر به عنوان یکی از ملاک‌ها مدنظر است که در حال حاضر نیز در بیشتر مدارس دولتی رعایت می‌شود.
اگر این شاخصه به عنوان تنها ملاک مدنظر باشد نیز از این به بعد مدارس نمی‌توانند هیچ ملاک دیگری نظیر سن یا حتی جنسیت را برای ثبت‌نام لحاظ کنند و موظفند به طور مثال افراد بزرگسال را نیز در مدارس عادی ثبت‌نام کننئ.مبتنی بر توضیحات فوق ضروری به نظر می‌رسد که قانون‌گذار مراد خود از عبارات به کار رفته را به صورت دقیق‌تر تصریح کند.
ج- آسیب‌های اجرایی‌سازی مصوبهاجرای مصوبۀ حذف تنوع مدارس نظام آموزشی را حداقل با چهار آسیب مواجه می‌سازد؛ 1- اختلال در ارائه همگانی خدمات‌ آموزشی، 2- نقض عدالت آموزشی، 3- هموارسازی مسیر خصوصی‌سازی مدارس و 4- تنزل میانگین سطح کیفیت مدارس دولتی.در ادامه شرح هر یک از این آسیب‌ها به تفصیل آمده است.
1- اختلال در ارائه همگانی خدمات‌ آموزشیقانون مذکور تنها ملاک ثبت‌نام در مدارس دولتی را فاصله محل سکونت با مدرسه اعلام نموده است. این شرط کلی در حالی است که شرایط متفاوت دانش‌آموزان در برخی موارد ایجاب می‌نماید که مدارسی با نظام پذیرش متفاوت وجود داشته باشد. به عنوان مثال:مدارس اقلیت‌های مذهبی برای تحصیل فرزندان پیروان اقلیت‌های مذهبی تأسیس می‌شوند.
مدارس آموزش از راه دور و شبانه‌روزی با هدف پاسخ‌دهی به نیاز دانش‌آموزان مناطق دورافتاده فعالیت می‌نمایند.کارکرد مجتمع‌های آموزشی تطبیقی، آموزش فرزندان اتباع سایر کشورها در ایران است.مدارس نمونه دولتی با هدف ایجاد عدالت آموزشی در مناطق محروم و ویژه مدارس مستعد محروم تأسیس شده‌اند.
جامعۀ هدف مدارس بزرگسالان نیز افرادی که در سنین متداول آموزش عمومی موفق به طی دورۀ آموزش عمومی نشده‌اند.در صورتی که تنها ملاک ثبت‌نام مدارس دولتی فاصلۀ محل سکونت باشد، کارکرد تمامی انواع مدارس فوق با چالش قانونی مواجه شده و مختل خواهد شد.پایانی بر تنوع مدارس؛ سمپاد هم حذف می‌شودشیوه ارزیابی از مدارس تغییر کردموافقت مجلس با حذف تنوع مدارسبانک‌ها باید تا 50 درصد نیاز مالی مدارس غیردولتی وام بدهند2- تهدید عدالت آموزشیحذف تنوع مدارس به نوعی ایدۀ «عدالت به مثابه برابری» را به ذهن متبادر می‌سازد؛ اینکه همه دانش‌آموزان مستقل از شرایط و اقتضائات خاصی که دارند باید خدمات مشابهی دریافت نمایند.
این در حالی است که «مبانی نظری سند تحول بنیادین در نظام تعلیم و تربیت رسمی عموی جمهوری اسلامی ایران» به صراحت این تصور را زیر سؤال می­برد و تأکید می­‌کند که «بر اساس مبانی روان‌شناختی پذیرفته شده، گاهی تفاوت­‌ها و شباهت­‌های آحاد متربیان به گونه­‌ای است که می­‌توان آن‌ها را در گروه­هایی دسته­بندی کرد و خدمات تربیتی ویژه و کیفی­تری به آن‌ها ارائه کرد».
مدارس استعدادهای درخشان از جمله مدارسی هستند که خدمات آموزشی متناسب با شرایط متربیان تیزهوش ارائه می‌دهند و در صورت اجرای این قانون، این گروه از دانش‌آموزان با چالش مواجه خواهند شد.همچنین تنها امید دانش‌آموزان مناطق محروم برای دریافت خدمات آموزشی باکیفیت و قبولی در دانشگاه‌های برتر مدارس نمونه دولتی هستند.
در صورت حذف این نوع از مدارس، این دانش‌آموزان از دسترسی خدمات آموزشی باکیفیت محروم شده، شکاف طبقاتی تشدید شده و عملاً عدالت آموزشی مخدوش می‌شود.3- هموارسازی مسیر خصوصی‌سازی مدارسبخشی از دانش‌آموزان مدارس هیئت‌امنایی، شاهد و استعدادهای درخشان دغدغۀ کیفیت خدمات آموزشی فرزندان خود را داشته و در صورت تعطیلی این نوع از مدارس، حاضرند شرایط معیشتی سخت‌تری را تجربه کرده و هزینۀ ثبت‌نام فرزندان خود در مدارس غیردولتی را پرداخت کند.
فراهم‌سازی این شرایط عملاً باعث هدایت اجباری تقاضای این دسته از خانواده‌ها به سمت مدارس غیردولتی خواهد شد و زمینه را برای خصوصی‌سازی هر چه بیشتر مدارس فراهم می‌سازد.4- تنزل میانگین سطح کیفیت مدارس دولتیمدارس نمونه دولتی، استعدادهای درخشان، هیئت‌امنایی و شاهد از جمله مدارس دولتی هستند که سطح قابل قبولی از خدمات آموزشی را ارائه می‌نمایند.
اگر چه شاید میزان تمرکز موجود در ارائه خدمات آموزشی باکیفیت قابل اصلاح و تعدیل باشد اما قطعاً حذف ناگهانی این مدارس راه درستی نیست؛ در واقع با حذف این مدارس همین سطح از خدمات کیفی که به صورت دولتی در دسترس خانواده‌ها قرار گرفته بود از بین خواهد رفت و عملاً میانگین سطح کیفی مدارس دولتی تنزل معناداری خواهد نمود.
د- بی‌توجهی به تجارب بین‌المللیتجربۀ کشورهای دیگر از جمله آمریکا و انگلستان نشان می‌دهد که این کشورها کاملا برعکس مصوبه مورد اشاره، به جای حذف بی‌چون و چرای هرگونه تنوع، با تعریف «نظام‌مند» انواع مدارس، مسیر مشارکت افراد، مؤسسات، شرکت‌ها و نهادهای گوناگون در حوزۀ آموزش عمومی را به طرق گوناگون فراهم می‌آورند.
به عنوان مثال در یکی از انواع مدارس، در صورتی که یک نهاد بتواند زمین یا ساختمان مدرسه را تأمین نماید، آن نهاد می‌تواند با انتصاب یک نماینده در شورای مدرسه، در مدیریت آن مدرسه نقش ایفا کند. در انواع دیگری از مدارس، بخشی از والدین یا معلمان می‌توانند با تأسیس موسسه غیرانتفاعی، مدیریت مدارسی را عهده‌دار شوند که دولت بودجۀ آن را تأمین می‌نماید.
بر این اساس به نظر می‌رسد در این مصوبه به تجارب بین‌المللی توجه لازم صورت نگرفته است.ه- جمع‌بندی و پیشنهادهاکاملاً مورد پذیرش است که تنوع‌بخشی به مدارس در نظام آموزشی ایران مسیری نظام‌مند را طی نکرده و اساساً فلسفۀ وجودی بسیاری از انواع مدارس با ابهام مواجه است. با این وجود قطعاً مسیر اصلاح و ساماندهی این شرایط، حذف یکباره و اساسی هرگونه تنوع مدارس در نظام آموزشی نیست.
با تکیه بر این رویکرد کلی پیشنهاد می‌شود؛شورای نگهبان به استناد ابهامات متن مصوبه و مغایرت‌های آن با مراجع بالادستی که تمامی موارد آن در بالا ذکر شد، این مصوبه را برای بررسی مجدد به مجلس شورای اسلامی ارجاع دهد.مجلس شورای اسلامی نیز رویکرد کلان خود را از «حذف» تنوع مدارس به «ساماندهی» آن تغییر داده و مبتنی بر این تغییر رویکرد، متن مصوبه را اصلاح کند.
انتهای پیام/
ادامه

کد خبر: 990506  |  ادامه: تسنیم
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:
خبرگزاری فارس ـ گروه آموزش و پرورش: در تاریخ 21 مهر 98، مجلس مصوب کرد که وزارت آموزش و پرورش مدارس را منحصراً به دو صورت دولتی و غیردولتی اداره کند و  به‌جز مدارس استثنایی، مدارس دولتی متنوع در کشور نباشد، ملاک ثبت‌نام در مدارس دولتی تناسب فاصله محل سکونت با مدرسه باشد و تأسیس...
- اخبار فرهنگیان - جبار کوچکی‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی ، درباره مصوبه مجلس برای حذف تنوع مدارس اظهار کرد: با مصوبه روز گذشته مجلس تنوع مدارس در کشور کاهش پیدا می‌کند و براین اساس مدارس نمونه دولتی، هیئت امنایی و استعدادهای درخشان منحل شده و دو نوع مدرسه دولتی و غیردولتی خواهیم...
- اخبار اجتماعی - جبار کوچکی‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، درباره مصوبه مجلس برای حذف تنوع مدارس اظهار کرد: با مصوبه روز گذشته مجلس تنوع مدارس در کشور کاهش پیدا می‌کند و براین اساس مدارس نمونه دولتی، هیئت امنایی و استعدادهای درخشان منحل شده و دو نوع مدرسه دولتی و...
آفتاب‌‌نیوز : مدارس غیرانتفاعی در تابستان‌ها یک ماه کلاس درس برگزار می‌کنند و البته هزینه‌ای جدا از شهریه برای این کلاس‌ها می‌گیرند که از ۶۰۰ هزار تومان شروع می‌شود. در ساعت حدود ۲ ظهر، مقابل یکی از این دبیرستان‌ها در غرب تهران مادرهای جوان و میان‌سال...
تحصیل در کدام مدرسه برای دانش آموزان مناسب‌تر است؟ مدارس غیردولتی یا دولتی؛ سوال تکراری که همواره خانواده‌ها را برای نام نویسی فرزندشان در مدرسه درگیر کرده است. به گزارش بهداشت نیوز یکی از...
- اخبار فرهنگیان - خبرنگار اجتماعی ؛ 10 مدرسه بین المللی و 48 مدرسه ویژه اتباع خارجی در کشور ما وجود دارند، در شهر تهران نیز سه مدرسه بین‌الملل دختران و پسران فعالیت می‌کنند.بیشتر دانش‌آموزانی که در این مدارس تحصیل می‌کنند، افرادی هستند که چند سالی را خارج از کشور گذرانده‌...
- اخبار اجتماعی - به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ 10 مدرسه بین المللی و 48 مدرسه ویژه اتباع خارجی در کشور ما وجود دارند، در شهر تهران نیز سه مدرسه بین‌الملل دختران و پسران فعالیت می‌کنند.بیشتر دانش‌آموزانی که در این مدارس تحصیل می‌کنند، افرادی هستند که چند سالی را خارج از...
سید جواد حسینی ضمن تبریک اعیاد قربان و غدیر و قدردانی از تلاش‌ها و زحمت‌های مدیران و کارکنان سازمان مدارس و مراکز غیردولتی و توسعه مشارکت‌های مردمی، با اشاره به جمله‌ای از شهید رجایی، اظهار کرد: حرف‌ها و تصمیم‌های ما در آموزش و پرورش بر روی تعداد زیادی از دانش آموزان تأثیر می‌گذارد لذا در هر...

آخرین خبرهای اجتماعي

انصراف محمد الصفدی از نامزدی نخست وزیری لبنان و تاکید بر نخست وزیری حریری شفقنا  ۱۰ ساعت پیش

محمد الصفدی شفقنا – محمد الصفدی از نامزدی نخست وزیری لبنان انصراف داد.به گزارش شفقنا از خبرگزاری رسمی لبنان، محمد الصفدی وزیر دارایی پیشین لبنان، که به عنوان نامزد نخست وزیری این کشور مطرح شده بود، خواستار کناره گیری از نامزدی این سمت شد.او اظهار امیدواری کرد که سعد حریری برای بار...

فارس نوشت / رحمانی فضلی: هرگونه اعتراضی در بستر قانونی خودش امکان پذیر است / اقدامات غیرقانونی... شفقنا  ۱۰ ساعت پیش

شفقنا =  وزیر کشور گفت: امیدوارم همه ما با وحدت، انسجام، آرامش به امنیت و تعالی کشور فکر کنیم و هرگونه اعتراضی هم در بستر قانونی خودش امکان پذیر است. عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور با بیان اینکه نیروهای امنیتی و انتظامی خویشتن‌داری کرده‌اند، گفت: متأسفانه عده‌ای با اعلام اینکه نسبت به...

تابناک نوشت / گزارشی از التهابات و کلیدی‌ترین اشکال به مصوبه بنزینی شفقنا  ۱۰ ساعت پیش

شفقنا – تابناک نوشت / سهمیه بندی و افزایش قیمت بنزین که از مدت‌ها پیش مطرح بود، بالاخره جامه عمل پوشید و حاشیه‌هایی به دنبال داشت. در ادامه برخی از این حاشیه‌ها را مرور خواهیم کرد.التهابات پراکنده، اما پرشمار در بسیاری از نقاط کشور، شاید مهم‌ترین واکنشی است که بازگشت سهمیه بندی...

پاسخ منفی مجدد ترکیه به ترامپ: اس ۴۰۰ را برای استفاده خریده ایم نه کنار گذاشتن شفقنا  ۱۰ ساعت پیش

شفقنا – یک مقام ارشد در وزارت دفاع ترکیه اعلام کرد که این کشور قصد بهره برداری از اس ۴۰۰ را داشته و بنا ندارد آن را بلا استفاده بگذارد.به گزارش شفقنا از رویترز، اسماعیل دمیر رییس سازمان صنابع دفاعی ترکیه گفت هیج کشوری چنین سیستمی را برای استفاده نکردن خریداری نمی کند و ترکیه حتما...

انتقاد سرلشکر حعفری: بعد از رها کردن کنترل قیمت‌ها، مردم را با افزایش قیمت بنزین غافلگیر کردند شفقنا  ۱۰ ساعت پیش

شفقنا- رسانه ها نوشتند: سرلشکر جعفری با انتقاد از گرانی قیمت بنزین توسط دولت، گفت: دولت‌مردان با روش غلط و بی‌تدبیری خود مردم را به اعتراض وامی‌دارند و به آشوبگران فرصت سوءاستفاده می‌دهد.سرلشکر جعفری فرمانده قرارگاه فرهنگی اجتماعی بقیه‌الله (عج) در حاشیه دیدار با جوانان و در پاسخ به...

مالکان خودروهای پلاک اروندی نگران سهمیه بنزین نباشند شبستان  ۱۳ ساعت پیش

«سیدعلی موسوی» امروز (شنبه 25 آبان) در گفت ‌وگو با خبرنگار خبرگزاری شبستان در منطقه آزاد اروند، با بیان اینکه مالکان خودروهای پلاک اروندی نگران کارت سوخت خودروهای خود نباشند اظهار کرد: 45 هزار دستگاه خودروی پلاک اروندی در سطح استان خوزستان تردد می‌کنند که کارت سوخت و سهمیه بنزین...

لاشه حیوانات باید دفن شوند نه اینکه سوزانده شوند+ فیلم خبرگزاری برنا  ۱۴ ساعت پیش

لاشه حیوانات باید دفن شوند نه اینکه سوزانده شوند+ فیلم به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ سعید محمودی، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران، در رابطه با سوزاندن لاشه حیوانات آزمایشگاهی در دانشگاه علوم پزشکی تهران عنوان کرد: لاشه حیوانات باید دفن شوند نه اینکه سوزانده شوند. با این اقدام برخورد می کنیم. محیط زیست مجوزی برای دستگاه...

واحد تهران مرکزی دانشگاه آزاد فردا تعطیل شد آفتاب نیوز  ۱۴ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز : به گزارش دانشگاه آزاد واحد تهران مرکز به اطلاع کلیه دانشجویان واحد تهران مرکزی می رساند کلیه کلاس‌های فردا یکشنبه مورخ ۲۶ آبان ۹۸ به علت بارش سنگین برف و یخبندان تعطیل می باشد.لازم به ذکر است این تعطیلی در سطح واحد بوده و شامل تمام دانشجویان و پرسنل اداری و اساتید واحد تهران...

کلیه مدارس استان تهران تعطیل شد آفتاب نیوز  ۱۴ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز : محمد تقی‌زاده معاون عمرانی استانداری تهران گفت: در پی بارش برف، مدارس استان تهران در کلیه مقاطع فردا (یکشنبه) تعطیل است.«مسعود ثقفی» سخنگوی آموزش و پرورش شهر تهران نیز اظهار کرد: به دلیل برودت هوا تمام مدارس استان تهران در تمام مقاطع فردا یکشنبه 26 آبان تعطیل...

مدارس چند شهر خوزستان روز یکشنبه تعطیل است آفتاب نیوز  ۱۴ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز : پیرو اعلام فرماندار اهواز به علت آلودگی هوا مهدکودک ها، مقطع پیش دبستانی و مدارس ابتدایی شهرستان اهواز در روز یکشنبه تعطیل هستند.همچنین بر اساس اعلام فرمانداری های شهرهای مختلف، مدارس در شهرهای ماهشهر، رامهرمز، بهبهان، آبادان و خرمشهر نیز روز یکشنبه تعطیل هستند.

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده