تعداد بازدید: ۶
تاريخ انتشار: سه‌شنبه،۲۳ مهر ۱۳۹۸
ساعت انتشار: ۱۲:۱۱
برخی جریانات به دنبال القای یاس و نا‌امیدی در کشورند/ برنامه‌ریزی بسیاری از کشورها برای جذب نخبگان ایرانی به دلیل کوتاهی برخی مسئولان/ مدیران و صاحبان صنایع بیدار شوند
حسن سالاریه (معاون آینده‌سازان بنیاد ملی نخبگان و عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف) در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، درباره بیانات اخیر رهبر انقلاب مبنی بر اینکه یک جریانی در دانشگاه‌ها به دنبال دلالی و انتقال نخبگان مستعد به خارج از کشور است، گفت: در بحث خروج جمعیت دانشگاهی و استعدادهای برتر، مهمترین عاملی که در واقع باعث به وجود آمدن و قوت گرفتن چنین جریاناتی می‌شود، وجود یاس و ناامیدی حاصل از عدم امکان انجام کار مفید و موثر توسط دانش‌آموختگان برتر در کشور است.
این جریانات در اغلب کشورها وجود دارند و برای انتقال نخبگان و افراد با استعداد تلاش می‌کنند.وی ادامه داد: هر کشوری که قدر و منزلت نیروی انسانی خوب را بداند، برای جذب حداکثری نخبگان و نیروهای مستعد از سراسر دنیا تلاش می‌کند. کافی است که یک مدیر دولتی یا غیردولتی در به کارگیری این جمعیت مستعد کوتاهی کند؛ کافی است یک مدیر به دلیل بی‌کفایتی، کم‌توانی یا عدم دلسوزی کافی در نحوه سپردن کار به دانش‌آموختگان خوب دانشگاهی در جامعه نامیدی به وجود آورد، در این صورت بدون شک همین نامیدی عاملی برای فعال شدن فکر مهاجرت بدون بازگشت در بین استعدادهای برتر و نخبگان می‌شود.
برنامه‌ریزی بسیاری از کشورها برای نخبگان ایرانی وی ادامه داد: کشورها با توجه به گستردگی کارهای پژوهشی خود و کارهایی که نیاز به عملکرد افراد خبره دارند، نیروی انسانی مورد نیاز خود را از بین بهترین‌ها در سایر کشورها جذب می‌کنند، لذا جذب نیروهای مستعد به ویژه دانش آموختگان برتر دانشگاهی یک برنامه مهم در بسیاری از کشورهای صنعتی به حساب می‌آید.
طبیعی است ایران هم با داشتن نیروهای انسانی جوان و مستعد دانشگاهی یکی از جاهایی است که مورد توجه بسیاری از کشورها در جذب نیروی انسانی قرار گرفته که برای آن برنامه ریزی می‌کنند.معاون آینده‌سازان بنیاد ملی نخبگان اظهار داشت: در این شرایط نکته مهم این است که ما اکنون چه کاری باید انجام دهیم؟ مهم‌ترین عاملی که جریان مهاجرت از کشور از آن بهره می‌برد، ایجاد فضای یاس و ناامیدی در جمعیت دانشگاهی است.
به این صورت که برخی تلاش می‌کنند، این تفکر و ذهنیت را القا کنند که برای استعدادهای برتر و دانش‌آموختگان خوب دانشگاهی هیچ گونه فرصتی در راستای اثربخشی و مفید بودن در دانشگاه، صنعت و جامعه وجود ندارد. ایجاد این ذهنیت مهمترین عامل در ناامیدی و سوق دادن به سمت جریان مهاجرت است. این مکانیزم در همه جای دنیا کار می‌کند، تفاوتی نمی‌کند ایران یا هر کشور دیگری باشد.
ضرورت مقابله با جریانی که یاس و نا‌امیدی در کشور را القا می‌کنند عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف تصریح کرد: ما باید تا جایی که می‌توانیم با جریان یاس و نا‌امیدی که در کشور القا شده، مقابله کنیم. جوانان مستعد و نخبگان ما باید به این باور در عمل برسند که با توانایی که دارند می‌توانند به کشور خدمت کنند و کشور به آنها نیازمند است، و می‌توانند با ارائه کارها و اقدامات خوب در کشور، نتیجه خوبی هم از نظر مالی و موقعیت اجتماعی کسب کنند.
این وظیفه همه نهادها، دانشگاه‌ها، دستگاه‌های اجرایی، وزارتخانه‌ها، صنایع و معاونت علمی ریاست جمهوری است و بزرگترین حمایت از استعدادهای برتر در مسیر نخبگی همین است. البته صرفا در مقام حرف و شعار هم نباید باشد. باید عملا مسائل و نیازهای مهم کشور را با بهترین‌های دانشگاه در میان گذاشت و به آنها فرصت، امکانات و فضا داد تا در حل این مسائل وارد شوند.
آن وقت است که خواهیم دید، فضای کشور چقدر دگرگون خواهد شد و چقدر انرژی مثبت در جامعه تزریق می‌شود.وی افزود: در این میان خواهیم دید، جریانی که تشویق به مهاجرت می‌کند نه تنها کاملا عقب‌نشینی می‌کنند، بلکه تغییر رویه نیز خواهند داد. بنیاد ملی نخبگان تمام تلاش خود را در حیطه اختیارات و دسترسی‌هایی که دارد، به کار بسته است تا بهترین استعدادهای دانشگاهی را برای جذب در دستگاه‌های اجرایی، نهادهای فناورانه، خدمت به صنعت و جامعه شناسایی و توانمند کند.
سالاریه با بیان اینکه در سال‌های اخیر به خصوص در حوزه وزارت علوم تلاش گسترده‌ای برای جذب و حمایت نخبگان صورت گرفته است، گفت: ما هر زمان که فارغ‌التحصیلان برجسته‌ای را به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت بهداشت معرفی کردیم، شاهد همکاری‌های خوبی بودیم تا این افراد در بهترین دانشگاه‌ها جذب شوند.
دغدغه نخبگان به کارگیری شایسته آنهاستوی در پاسخ به این سوال که نخبگان کشور از وضعیت موجود ناراضی هستند، چرا که ظرفیت بسیار بالایی داشته و مستحق شرایط و کار خوب در جامعه هستند؛ حال با توجه به تاکید مقام معظم رهبری مبنی بر توجه به مطالبات نخبگان، قرار است چه پاسخی به مطالبات نخبگان داده شود؟ گفت: نخبگان و افراد مستعد تلاش و کوشش بیشتری نسبت به دیگران دارند، طبیعتا انتظارشان هم در راستای اثربخشی از جامعه بیشتر است و خیلی از توقعاتی که این افراد پرتلاش و پرکار دارند از این نظر به حق است، زیرا یک دانش‌آموخته ممتاز معتقد است که بیشتر مطالعه کرده، در دانشگاه بهتری درس خوانده و به طور کل زحمت بیشتری کشیده است، از این رو ممکن است شرایطی که از لحاظ کار و موقعیت اجتماعی و شغلی برایش پیش آمده را حق خود نداند.
معاون آینده‌سازان بنیاد ملی نخبگان تاکید کرد: همه نهادها باید تلاش کنند تا این افراد به بیشترین اثرگذاری خود در جامعه برسند، نخبگان کشور شاید بیش از اینکه توقع مسائل مالی در کشور داشته باشد، بیشتر دغدغه این را دارند که به طور شایسته‌ای به کار گرفته شوند. این مهمترین مطالبه نخبگان و استعدادهای برتر است.
در واقع اگر مطابق توانمندی و استعدادی که دارند از آنها کار خواسته شود، بخش بزرگی از آنچه که در ذهن نخبگان کشور وجود دارد خود به خود ارضا خواهد شد. در عین حال اگر کسی هم کار موثری انجام دهد و هم شرایطی فراهم شود که امکانات و درآمد بیشتری داشته باشد، طبیعتا در بهبود ذهنیت وی و جامعه کمک خواهد کرد. الان متاسفانه وضعیت معیشتی بسیاری از نخبگان و دانش آموختگان برتر دانشگاهی متناسب با توانمندی‌های بالای علمی آنها و تلاش‌شان برای رشد کشور نیست و این می‌تواند منجر به سرخوردگی شود.
وی خاطرنشان کرد: به کارگیری نخبگان و استعدادهای برتر در پست‌های مدیریتی و پژوهشی که نیاز به افراد باهوش، باسواد، پرکار، شجاع و متکی به خود دارند، در همه حوزه‌های صنعت و جامعه، یکی از مهمترین اقدامات است. البته باید آموز‌های لازم در این راستا تقویت شود.برخی مسئولان نسبت به نخبگان کوتاهی می‌کنندعضو هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف با بیان اینکه تلاش‌های زیادی در کشور برای نخبگان می‌شود، اما در این میان خواسته یا ناخواسته یک سری از مسئولان نیز کوتاهی می‌کنند، گفت: جو کشور به گونه‌ای است که امکان دارد، در برخی از زمینه‌ها به کار و تلاش افراد، کمتر بها داده شود، از طرفی برخی مشاغل کاذب نیز مانع رشد کار و تولید واقعی توسط افراد نخبه شده است، پس باید این موانع کنار گذاشته شود تا افراد مستعد بتوانند به اوج اثربخشی در کار خود برسند.
مدیرانی که شایستگی موقعیتی را که در آن قرار گرفته‌اند، به لحاظ علمی و تجربی ندارند، آسیب بزرگی به جمعیت نخبه کشور می‌زنند.وی بیان داشت: وظیفه بنیاد ملی نخبگان، معاونت ریاست جمهوری، سایر نهادها و هر مسئولی که در کشور کار می‌کند، این است که از طریق ریل‌گذاری و هموار کردن مسیر جذب و اثربخشی استعدادهای برتر کشور نخست نسبت به جذب این استعدادها اقدام کنند و از این راه با این جو فکری و ناامیدانه موجود مقابله کنند و در وهله بعد سعی کنند که اثرگذاری این افراد در جامعه به بیشینه حد خود برسد.
اگر این اقدامات صورت بگیرد خود به خود مسائل درآمدی و اقتصادی اصلاح شده و انگیزه خروج نخبگان از کشور کاهش می یابد. مدیران و صاحبان صنایع باید بیدار شوندمعاون آینده‌سازان بنیاد ملی نخبگان تاکید کرد: در همین سال‌های اخیر کارهای خوبی برای جذب و به کارگیری نخبگان و طرح مسائل و نیازهای اساسی کشور با آنها انجام شده است، اگر آمارهای مستند در این زمینه را به صورت دقیق بررسی کنیم، می‌بینیم که مساله به این وخامت هم نیست که برخی افراد ادعا می‌کنند و نتیجه آن چیزی جز تشویق به مهاجرت نیست.
در سال‌های اخیر با رشد شرکت‌های دانش‌بنیان و فضاهای فعالیت نوآورانه و فناورانه در کشور و همکاری بسیاری از دستگاه‌ها از جمله وزارت‌ علوم و وزارت بهداشت در زمینه جذب نخبگان روز به روز شرایط بهتر شده است، هر چند تا نقطه مطلوب فاصله داریم. مدیران و صاحبان همه صنایع باید بیدار شوند، شجاعت، غیرت و بردباری به خرج دهند و هر چه بیشتر از استعداد، توان علمی و سخت‌کوشی نخبگان استفاده کنند و در ازای آن، به طور شایسته قدردان زحمات و تلاش های آنان باشند.

ادامه

کد خبر: 991173  |  ادامه: ایلنا
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:
به گزارش مرور نیوز، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهور امروز در مراسم تجلیل از دانش‌ آموزان مدال‌ آور المپیادهای علمی جهانی سال 2019 میلادی با اشاره به ضرورت تلاش برای استفاده هر چه بهتر از فرصت‌ های زندگی، گفت: بخشی از نخبگی مربوط به هوش و حافظه ذهنی افراد بوده، اما بخش...
آفتاب‌‌نیوز : حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز یکشنبه در مراسم تجلیل از دانش‌آموزان مدال‌آور المپیادهای علمی جهانی سال 2019 میلادی با اشاره به ضرورت تلاش برای استفاده هر چه بهتر از فرصت‌های زندگی، گفت: بخشی از نخبگی مربوط به هوش و حافظه ذهنی افراد بوده، اما بخش عمده‌ای...
- اخبار سیاسی - به گزارش حوزه دولت خبرگزاری تسنیم، حجت‌الاسلام حسن روحانی روز یکشنبه در مراسم تجلیل از دانش‌آموزان مدال‌آور المپیادهای علمی جهانی سال 2019 میلادی با اشاره به ضرورت تلاش برای استفاده هر چه بهتر از فرصت‌های زندگی، گفت: بخشی از نخبگی مربوط به هوش و حافظه ذهنی افراد بوده،...
العالم _ ایران / سیاسیحجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز یکشنبه در مراسم تجلیل از دانش‌آموزان مدال‌آور المپیادهای علمی جهانی سال 2019 میلادی با اشاره به ضرورت تلاش برای استفاده هر چه بهتر از فرصت‌های زندگی، گفت: بخشی از نخبگی مربوط به هوش و حافظه ذهنی افراد بوده،...
به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، «حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی»، رئیس جمهور، روز یکشنبه در مراسم تجلیل از دانش‌آموزان مدال‌آور المپیادهای علمی جهانی سال 2019 میلادی با اشاره به ضرورت تلاش برای استفاده هر چه بهتر از فرصت‌های زندگی، گفت: بخشی از...
شفقنا- رییس جمهوری نقش اولیاء دانش‌آموزان و محیط خانواده را در رشد و شکوفایی استعدادها و نخبگی دانش‌آموزان حائز اهمیت دانست و گفت: رقابت سالم، عادلانه و برمبنای مبانی درست در همه زمینه‌ها موجب تحرک و پیشرفت خواهد بود.به گزارش شفقنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت‌الاسلام...
به گزارش خبرگزاری فارس، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور امروز در مراسم تجلیل از دانش‌آموزان مدال‌آور المپیادهای علمی جهانی سال 2019 میلادی با اشاره به ضرورت تلاش برای استفاده هر چه بهتر از فرصت‌های زندگی، گفت: بخشی از نخبگی مربوط به هوش و حافظه ذهنی افراد بوده، اما بخش عمده‌ای...

آخرین خبرهای اجتماعي

انصراف محمد الصفدی از نامزدی نخست وزیری لبنان و تاکید بر نخست وزیری حریری شفقنا  ۵ ساعت پیش

محمد الصفدی شفقنا – محمد الصفدی از نامزدی نخست وزیری لبنان انصراف داد.به گزارش شفقنا از خبرگزاری رسمی لبنان، محمد الصفدی وزیر دارایی پیشین لبنان، که به عنوان نامزد نخست وزیری این کشور مطرح شده بود، خواستار کناره گیری از نامزدی این سمت شد.او اظهار امیدواری کرد که سعد حریری برای بار...

فارس نوشت / رحمانی فضلی: هرگونه اعتراضی در بستر قانونی خودش امکان پذیر است / اقدامات غیرقانونی... شفقنا  ۵ ساعت پیش

شفقنا =  وزیر کشور گفت: امیدوارم همه ما با وحدت، انسجام، آرامش به امنیت و تعالی کشور فکر کنیم و هرگونه اعتراضی هم در بستر قانونی خودش امکان پذیر است. عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور با بیان اینکه نیروهای امنیتی و انتظامی خویشتن‌داری کرده‌اند، گفت: متأسفانه عده‌ای با اعلام اینکه نسبت به...

تابناک نوشت / گزارشی از التهابات و کلیدی‌ترین اشکال به مصوبه بنزینی شفقنا  ۵ ساعت پیش

شفقنا – تابناک نوشت / سهمیه بندی و افزایش قیمت بنزین که از مدت‌ها پیش مطرح بود، بالاخره جامه عمل پوشید و حاشیه‌هایی به دنبال داشت. در ادامه برخی از این حاشیه‌ها را مرور خواهیم کرد.التهابات پراکنده، اما پرشمار در بسیاری از نقاط کشور، شاید مهم‌ترین واکنشی است که بازگشت سهمیه بندی...

پاسخ منفی مجدد ترکیه به ترامپ: اس ۴۰۰ را برای استفاده خریده ایم نه کنار گذاشتن شفقنا  ۵ ساعت پیش

شفقنا – یک مقام ارشد در وزارت دفاع ترکیه اعلام کرد که این کشور قصد بهره برداری از اس ۴۰۰ را داشته و بنا ندارد آن را بلا استفاده بگذارد.به گزارش شفقنا از رویترز، اسماعیل دمیر رییس سازمان صنابع دفاعی ترکیه گفت هیج کشوری چنین سیستمی را برای استفاده نکردن خریداری نمی کند و ترکیه حتما...

انتقاد سرلشکر حعفری: بعد از رها کردن کنترل قیمت‌ها، مردم را با افزایش قیمت بنزین غافلگیر کردند شفقنا  ۵ ساعت پیش

شفقنا- رسانه ها نوشتند: سرلشکر جعفری با انتقاد از گرانی قیمت بنزین توسط دولت، گفت: دولت‌مردان با روش غلط و بی‌تدبیری خود مردم را به اعتراض وامی‌دارند و به آشوبگران فرصت سوءاستفاده می‌دهد.سرلشکر جعفری فرمانده قرارگاه فرهنگی اجتماعی بقیه‌الله (عج) در حاشیه دیدار با جوانان و در پاسخ به...

مالکان خودروهای پلاک اروندی نگران سهمیه بنزین نباشند شبستان  ۸ ساعت پیش

«سیدعلی موسوی» امروز (شنبه 25 آبان) در گفت ‌وگو با خبرنگار خبرگزاری شبستان در منطقه آزاد اروند، با بیان اینکه مالکان خودروهای پلاک اروندی نگران کارت سوخت خودروهای خود نباشند اظهار کرد: 45 هزار دستگاه خودروی پلاک اروندی در سطح استان خوزستان تردد می‌کنند که کارت سوخت و سهمیه بنزین...

لاشه حیوانات باید دفن شوند نه اینکه سوزانده شوند+ فیلم خبرگزاری برنا  ۹ ساعت پیش

لاشه حیوانات باید دفن شوند نه اینکه سوزانده شوند+ فیلم به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ سعید محمودی، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران، در رابطه با سوزاندن لاشه حیوانات آزمایشگاهی در دانشگاه علوم پزشکی تهران عنوان کرد: لاشه حیوانات باید دفن شوند نه اینکه سوزانده شوند. با این اقدام برخورد می کنیم. محیط زیست مجوزی برای دستگاه...

واحد تهران مرکزی دانشگاه آزاد فردا تعطیل شد آفتاب نیوز  ۹ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز : به گزارش دانشگاه آزاد واحد تهران مرکز به اطلاع کلیه دانشجویان واحد تهران مرکزی می رساند کلیه کلاس‌های فردا یکشنبه مورخ ۲۶ آبان ۹۸ به علت بارش سنگین برف و یخبندان تعطیل می باشد.لازم به ذکر است این تعطیلی در سطح واحد بوده و شامل تمام دانشجویان و پرسنل اداری و اساتید واحد تهران...

کلیه مدارس استان تهران تعطیل شد آفتاب نیوز  ۹ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز : محمد تقی‌زاده معاون عمرانی استانداری تهران گفت: در پی بارش برف، مدارس استان تهران در کلیه مقاطع فردا (یکشنبه) تعطیل است.«مسعود ثقفی» سخنگوی آموزش و پرورش شهر تهران نیز اظهار کرد: به دلیل برودت هوا تمام مدارس استان تهران در تمام مقاطع فردا یکشنبه 26 آبان تعطیل...

مدارس چند شهر خوزستان روز یکشنبه تعطیل است آفتاب نیوز  ۹ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز : پیرو اعلام فرماندار اهواز به علت آلودگی هوا مهدکودک ها، مقطع پیش دبستانی و مدارس ابتدایی شهرستان اهواز در روز یکشنبه تعطیل هستند.همچنین بر اساس اعلام فرمانداری های شهرهای مختلف، مدارس در شهرهای ماهشهر، رامهرمز، بهبهان، آبادان و خرمشهر نیز روز یکشنبه تعطیل هستند.

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده