تعداد بازدید: ۱۱
تاريخ انتشار: چهارشنبه،۲۴ مهر ۱۳۹۸
ساعت انتشار: ۰۰:۰۳
کاهش ۳۰ تا ۵۰ درصدی حوادث جاده ای در ایام اربعین / استقرا ۳۰ هزار نیروی ناجا در مرزهای چهارگانه کشور
به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از منطقه آزاد اروند، سردار یعقوب سلیمانی امروز (سه شنبه 23 مهرماه) در حاشیه بازدید از مرز شلمچه در جمع خبرنگاران، با بیان اینکه ناجا تا امروز دو مبنا را در بحث زیارت عتبات عالیات در ایام محرم وصفر دنبال می کند، اظهار کرد: از ابتدای ماه محرم تا امروز حدود بیش از 3 میلیون و 370 هزار نفر و از ابتدای ماه صفر تا کنون نیز حدود یک میلیون و 970 هزار نفر از مرزهای چهارگانه ایران به عراق عزیمت کرده اند که از این تعداد تا امروز یک میلیون 400 هزار نفر به خاک کشور بازگشته اند و حدود دو میلیون زائر همچنان در عراق حضور دارند.
وی افزود: در طول ایام گذشته هر سال چند روز نیز نقاط اوج تردد زائران است که امسال در روزهای پنج شنبه و جمعه بدلیل اینکه خیلی ها بر این عقیده هستند که شب جمعه در حرم باشند این نقطه اوج نیز مقداری جلو افتاد. سال گذشته نقطه اوج تردد 15 صفر بود اما امسال بدلیل عقیده زائران برای حضور در شب جمعه در حرم ابا عبدالله الحسین (ع) به 11 صفر رسید.
وی با اشاره به اینکه طی یک روز بیش از 430 هزار نفر زائر اربعین حسینی فقط از یک مرز عبور کرده اند، گفت: در یکی از مرزها بیش از 250 هزار نفر عبور ثبت شده است و همه اینها باید از جاهات مختلف کنترل شوند. باید مطمئن باشیم که همه افراد مدارک و اسناد مثبته به همراه دارند، ممنوع الخروج نیستند، لوازم ممنوعه همراه خود حمل نمی کنند و موارد متعددی که در پلیس مبنای بررسی است.
جانشین فرمانده ناجا، تصریح کرد: برای خروج افراد از مرزهای کشور پلیس باید مطئن شود که مراجعه کنندگان مشمول خدمت سربازی هستند یا خیر، هویتشان تائید و تعیین شده یا نشده است. همه اینها را ما با پیش بینی هایی که کرده بودیم و تجهیزاتی که در منطقه مستقر کردیم و همه سامانه های مرکزی پلیس که مفتخر هستیم به بزرگترین سامانه اطلاعات جمعیتی کشور را در اختیار دارد در نقطه صفر مرزی بدون آنکه افراد دچار مشکلی شوند مستقر کردیم.
هر شخصی که مشکلی داشت در همین جا با تطبیق سامانه چنانچه تشخیص می دادیم و فرد برایمان شناسایی می شد مشکلاتش را فلمجلس در مرز حل می کردیم تا به زیارت برود. حتی پلیس مواد مخدر ناجا برای جلوگیری از ورود و خروج هرگونه مواد مخدر و یا پلیس آگاهی برای شناسایی مجرمین، سارقین و امثالهم بدون آنکه خدشه ای در وظایف پلیس ایجاد شود در عین حال میانگین زمان کنترل ما در مرز بین 3 تا 5 ثانیه برای خروج هر فرد بوده است.
وی افزود: در مهران افراد در اوج ترافیک که برای راهپیمایی حرکت می کردند هیچ توقفی وجود نداشت و افراد از هر گیتی که وارد می شدند به اندازه یک مکس بدون آنکه مردم زحمتی را متحل شوند و انباشتی از جمعیت وجود داشته باشد و یا اخلالی در نظم ایجاد شود متوقف می شدند و سپس عبور می کردند.سردار سلیمانی از استقرار بیش از 30 هزار نیرو در مرزهای چهارگانه کشور خبرداد و گفت: همه این اقدامات ناجا به این دلیل بود که از ماه ها قبل همه مقدمات کار را مهیا کرده بودیم.
بدون اذیت شدن مردم و یا بوجود آمدن مشکلات امنیتی این اتفاق بزرگ رقم خورد. البته بیش از 30 هزار نفر از نیروهای ناجا را در منطقه مستقر کردیم. در تمام نقاط گلوگاهی و استقراری مردم تیم های آشکار و پنهان حضور داشتند. بیش از یک هزار 800 تیم گشتی انتظامی برای امنیت مردم در این چند استان از سراسر کشور مستقر کردیم.
وی ادامه داد: بیش از یک هزار و 500 گشت راهور داشتیم. اتفاق بسیار خوبی که امنسال رخ داد این بود که تردد طی چند روز گذشته 2 برابر شد اما خوشبختانه ما هیچ راه بندانی نداشتیم و حوادث جاده ای نیز بین 30 تا 50 درصد کاهش پیدا کرد. دلیل عمده آن نیز این بود که ما تمام حوادث سه سال گذشته را در سامانه تحلیل، همه نقاط حادثه خیز و نقاط گلوگاهی را شناسایی و نیروهایمان را در این مناطق مستقر کردیم.
البته در این خصوص وزارت راه و راهداری نیز کمک کردند.وی همدفمند عمل کردن و استفاده از تجهیزات و امکانات پلیس ناجا را عامل کاهش حوادث دانست و یادآور شد: بدلیل آنکه امسال هدفمند عمل و از همه تجهیزات و امکانات کنترلی، پهپادی، الکترونیکی، و کنترل از سامانه های هوشمند استفاده کردیم این حوادث کاهش یافتند. با استفاده از سامانه های هوشمندی که در ختیبار داریم اکنون در مراکز مانیتورینگ تمام خودروها نه تنها در داخل کشور بلکه در طرف عراق نیز رصد می کنیم، رد همه آنها را داریم و از زمان حرکت و ورودشان به مرز نیز اطلاع داریم.
همچنین مشاهده می کنیم که چه تعداد اتوبوس به کدام سمت می روند از قبل به استقبال از زائرانی که در حال بازگشت به کشور هستند می رویم.جانشین فرمانده نیروی انتظامی اذعان کرد: اکنون با توجه به موج بازگشت زائران از سفر عتبات عالیات احتمالا موج ترافیکی ایجاد خواهد شد که از قبل نیروهای پلیس در گلوگاه ها حضور دارند و کنترل می کنیم.
مجموع همه این ظرفیت ها باعث شد که امسال تا امروز همه موضوعات بیش از سال گذشته شود. ضمن آنکه سال گذشته برای ما نیز سالی موفیقت آمیز بود اما اکنون بسیار کمتر از سال گذشته مردم به زحمت افتادندو حاصل آن نیز رضایت مندی فوق العاده ای است که در همه محور ها وجود دارد و مردم از پلیس راضی هستند.وی نیروهای پلیس ناجا را افرادی متدین و انقلابی خواند و بیان کرد: به همه نیروهای تحت امر ناجا آموزش داده ایم که رعایت اخترام و تکریم مردم را داشته باشند و واقعا خدمت گذار مردم باشند و با آنها مساعدت کنند و چنانچه زائری با مشکلی روبرو می شود در همان نقطه نسبت به رفع مشکل اقدام کنند.
به لطف خداوند امسال نیز سالی موفقیت آمیز بود و از این به بعد هر چند موج برگشت زائران موج بسیار سنگینی خواهد بود البته با دو موج مواجه هستیم. پیش بینی کردیم در پنج شنبه و جمعه این هفته بویژه از فردا بعد ازظهر موج حرکت زائران به سمت عراق را داشته باشیم. پیش بینی می کنیم این موج فردا افزایش داشته باشد.
وی از بازگشت 160 هزار زائر اربعین از مرزهای کشور خبرداد و گفت: امروز در کل محورهای کشور حدود 160 هزار نفر به خاک کشور بازگشتند و حدود 75 هزار نفر از مرزهای چهارگانه وارد خاک عراق شدند که اکنون این آمار تقریبا به نصف رسیده است. اکنون موج بازگشت زائران از زیارت ابا عبدالله الحسین (ع) آغاز شده است. به نظر می رسد روز پنج شنبه و جمعه این هفته موج جمعیت برای اعزام به سفر عتبات عالیات در مرزها را داشته باشیم.
اما عمدتا به جز این دو روز باقی روزها موج بازگشت زائران آغاز خواهد شد.سردار سلیمانی به بازگشت زائران از سفر عتبات عالیات به کشور اشاره کرد و ادامه داد: سختی کار این است که این دو میلیون نفر زائر باقی مانده در خاک عراق و این حجم از جمعیتی که طی این دو روز به آنها ملحق می شوند طی 48 ساعت همه می خواهند به کشور بازگردند.
وی تصریح کرد: تمامی پلیس های ناجا برای برقراری امنیت در مرزها مستقر هستند. کلیه فرماندهان و مسئولان پلیس ناجا اعم از فرماندهان مرزبانی، یگان های ویژه، یگان های انتظامی و امداد، هیئت رئیسه پلیس راهور که در این ایام باقی مانده موج بازگشت زائران را داریم. عمدتا در دوران پیک تردد شخصا در مرزها حضور دارند و در جاهای دیگر جانشین های آنان حضور دارند.
کل ظرفیت ستاد نیروی انتظامی در مناطق مرزی چهارگانه کشور تقسیم شدند و از نزدیک در حال رصد و کنترل امنیت هستند.وی با بیان اینکه پلیس نیروی انتظامی در برقرای نظم، امنیت و سهولت در تردد زائران اربعین حسینی سنگ تمام گذاشته است، خاطر نشان کرد: تفاوتی که وجود دارد و بعضا جای اشکالی است برای ما و در جلسات به این نکته اشاره هم می کنیم این است که می گوئیم این رویداد، اتفاق بزرگ ملی است و مسئولان رده یک سایر دستگاه ها نیز در این مقطع باید در منطقه حضوری مستقیم داشته باشند، قرارگاهی استقرار، بسیج امکانات منابع و کمک کنند.
جانشین فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران، از سایر سازمان ها و دستگاه های کشور خواست تا با استفاده از فرصت بوجود آمده از دیگر ظرفیت های خود را وارد مناطق مرزی کنند و تاکید کرد: نوعا سازمان ها و دستگاه های دیگر از امکانات منطقه ای خود استفاده می کنند و این امکانات منطقه ای نیز برای شرایط عادی پیش بینی شده است.
دستگاه های دیگر باید از این فرصت استفاده و ظرفیت های دیگر خود را وارد کنند. اگر دیگر سازمان ها نیز اینگونه عمل کنند مطمئنا بعضی از ظرفیت های دیگر که باید ایجاد و به کمک پلیس برای برقراری امنیت می آید بویژه سال آینده که روندی افزایشی خواهیم داشت حتما بهتر خواهد شد.
ادامه

کد خبر: 993608  |  ادامه: شبستان
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:
به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از منطقه آزاد اروند، حبیب الله آصفی اشامگاه ( سه شنبه 23 مهرماه) در نشست خبری با اصحاب رسانه که در محل ستاد اربعین منطقه آزاد اروند در پایانه مرزی شلمچه برگزار شد، اظهار کرد: خوشبختانه امسال با همدلی میان نیروهای انتظامی و نظامی ایرانی و کشور عراق امنیت در هر دو کشور...
شفقنا- سفیر ایران در کشور عراق گفت: هیچ مشکلی برای تردد زائران بویژه در موج بازگشت از مراسم اربعین در ۲ سوی مرز وجود ندارد.ایرج مسجدی روز سه شنبه در حاشیه دیدار از مرز مهران در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: پیش بینی های لازم برای انتقال زائران از کربلا به سمت مرزهای چهارگانه بویژه مرز...
احمد محمدی‌فر، دبیر ستاد مرکزی اربعین حسینی در گفت‌وگو‌با فارس با اشاره به حضور میلیون‌ها زائر ایرانی در حماسه پیاده‌روی اربعین حسینی اظهار داشت: امسال بر اساس پیش‌بینی‌ها با حذف ویزای عراق، تعداد زائران پیاده‌روی اربعین حسینی هم افزایش یافت.وی با بیان اینکه بیش...
به گزارش مرور نیوز، سردار حسین اشتری ، فرمانده ناجا در جمع فرماندهان انتظامی و مرزبانی استان سیستان و بلوچستان با تسلیت ایام سوگواری امام حسین (ع) از زحمات شبانه روزی کارکنان پلیس این استان که با برنامه ریزی خوب، مجاهدت و روحیه انقلابی در راه تامین امنیت و آرامش مردم و مرزها پاسداری می کنند تقدیر...
احمد محمدی‌فر، دبیر ستاد مرکزی اربعین حسینی در گفت‌وگو‌با خبرنگار حج و زیارت خبرگزاری فارس با اشاره به حضور میلیون‌ها زائر ایرانی در حماسه پیاده‌روی اربعین حسینی اظهار داشت: امسال بر اساس پیش‌بینی‌ها با حذف ویزای عراق، تعداد زائران پیاده‌روی اربعین حسینی هم افزایش یافت. وی با...
یوسف افضلی دبیر کمیته اسکان و تغذیه ستاد مرکزی اربعین حسینی در گفت‌وگو‌ با خبرنگار حج و زیارت خبرگزاری فارس با اشاره به فعالیت‌های موکب‌های اربعین در عراق و ایران، اظهار داشت: به لطف خداوند موکب‌های مردمی بسیاری در شهرهای مختلف به ویژه شهرهای مرزی کشور و همچنین در خاک عراق فعالیت...
به گزارش خبرنگار خبرنگار خبرگزاری شبستان از منطقه آزاد اروند، «سردار محمد شرفی» امروز (دوشنبه ۲۲ مهر) در حاشیه بازدید از مرز شلمچه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: امروز به صورت هوایی در حوزه ماموریت فرماندهی انتظامی استان خوزستان مرز شلمچه را مورد بررسی قرار دادیم. رئیس پلیس پیشگیری ناجا افزود:...
به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از منطقه آزاد اروند، «حجت الاسلام سید علیرضا ادیانی» امروز (یکشنبه ۲۲ مهر) در حاشیه بازدید از مرز شلمچه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: از طریق عوامل ناجا مستقر در ۶ مرز کشور به صورت مرتب گزارش‌ها دریافت و بازرسانی نیز برای پوشش این امر به مرزهایی که درگیر...
به گزارش صبحانه،حسین ذوالفقاری با بیان اینکه تراکم جمعیت در مرز خسروی وجود دارد، اما در سایر مرزها، تردد عادی انجام می‌شود، اظهار کرد: وضعیت مرز‌ها نسبت به دو روز پیش آرام‌تر است و تردد‌ها تقریبا به آسانی انجام می‌شود. از اول محرم ۳ میلیون زائر به عراق رفته اند که یک میلیون نفر به کشور بازگشته اند...
به گزارش مرور نیوز، سردار حسین اشتری ، فرمانده ناجا در جمع فرماندهان انتظامی و مرزبانی سیستان و بلوچستان با تسلیت ایام سوگواری امام حسین (ع) از زحمات شبانه روزی کارکنان پلیس این استان که با برنامه‌ریزی خوب، مجاهدت و روحیه انقلابی در راه تامین امنیت و آرامش مردم و مرزها پاسداری می‌کنند،...

آخرین خبرهای اجتماعي

با قدیمی‌ترین موزه‌های دنیا آشنا شوید برترین ها  ۱۱ ساعت پیش

با قدیمی‌ترین موزه‌های دنیا آشنا شویدبرترین‌ها: همه‌ی ما می‌دانیم که موزه‌ها محل نگهداری اشیاء قدیمی و وسایل باستانی هستند. موزه‌ها یکی از اصلی‌ترین نماد‌های یک کشور به حساب می‌آیند که بازدید از آن‌ها همواره برای مردم جذاب و جالب بوده است.در سراسر دنیا موزه‌های زیادی وجود دارند که بعضی از...

رمز دوم یک‌بارمصرف و اشتباهات رایج درباره‌ی آن برترین ها  ۱۱ ساعت پیش

رمز دوم یک‌بارمصرف و اشتباهات رایج درباره‌ی آنوب‌سایت فرارو: رمز دوم یکبار مصرف یا همان رمز دوم پویا قرار است از اول دی‌ماه اجباری شود. بانک مرکزی در آخرین اطلاعیه خود از مشتریان بانک‌ها خواسته در مدت زمان باقی مانده به شعب بانک بروند و شماره تلفن همراهشان را تایید و رمز دوم یکبار مصرف کارتشان را فعال کنند.چراکه از دی ماه به بعد تراکنش‌های...

بهترین مدل‌های نیم‌بوت زنانه برای پاییز و زمستان برترین ها  ۱۱ ساعت پیش

برترین‌ها: داشتن یک نیم‌بوت جذاب باعث تکمیل شدن استایل پاییزه و زمستانه شما می‌شود. پوشیدن نیم‌بوت تا حدودی دست شما را در انتخاب شلوار باز می‌گذارد و گزینه‌های فراوانی در اختیارتان قرار می‌دهد؛ برای مثال می‌توانید نیم‌بوت خود را با شلوار کوتاه همراه کرده،...

راه‌اندازی ۱۳ پلیس گمرک تا پایان سال ایلنا  ۱۱ ساعت پیش

راه‌اندازی ۱۳ پلیس گمرک تا پایان سالبه گزارش ایلنا، سردار حسین اشتری در دیدار با نماینده ولی فقیه و امام جمعه بندرعباس که عصر روز گذشته برگزار شد، با تبریک هفته وحدت و میلاد نبی اکرم به همه مسلمانان، اظهارداشت: استان هرمزگان به دلیل موقعیت جغرافیایی ویژه ای که دارد از نظر بحث ورود کالای قاچاق و خروج برخی اقلام مثل سوخت از اهمیت خاصی برخوردار...

ترافیک نیمه‌سنگین در آزاد راه کرج- تهران ایلنا  ۱۱ ساعت پیش

ترافیک نیمه‌سنگین در آزاد راه کرج- تهرانبه گزارش ایلنا، طبق آخرین گزارشات از وضعیت مواصلاتی کشور تا این لحظه در هیچ محور مواصلاتی بارش باران و پدیده مه گرفتگی گزارش نشده است.بنابراین گزارش، در آزادراه قزوین- کرج (محدوده مهر ویلا تا پل فردیس) و همچنین آزادراه کرج -تهران (محدوده پل فردیس تا پل کلاک) شاهد ترافیک نیمه سنگین هستیم.سایر محورهای...

کیفیت‌بخشی از سیاست‌های راهبردی آموزش‌وپرورش است ایلنا  ۱۱ ساعت پیش

کیفیت‌بخشی از سیاست‌های راهبردی آموزش‌وپرورش استبه گزارش ایلنا، مرتضی شکوهی در همایش توانمندسازی معاونان آموزشی مدارس ابتدایی استان همدان با اشاره به تأکید وزیرآموزش‌وپرورش بر اصل کیفیت‌بخشی، اظهارکرد: ازنظرکمی در بیشتر بخش‌ها وضعیت خوبی داریم.مدیرکل دفتر دبستان کیفیت‌بخشی را دغدغه اصلی دستگاه تعلیم و تربیت خواند و افزود: باید...

درس تفکر و سبک زندگی تنها نقطه تلاقی مربیان پرورشی و مشاوران با دانش‌آموزان است ایلنا  ۱۱ ساعت پیش

درس تفکر و سبک زندگی تنها نقطه تلاقی مربیان پرورشی و مشاوران با دانش‌آموزان استبه گزارش ایلنا، مسعود شکوهی در جلسه هماهنگی با دبیرخانه کشوری جشنواره الگوهای برتر تدریس درس تفکر و سبک زندگی، اظهارکرد: جشنواره الگوی برتر تدریس درس تفکر و سبک زندگی چند سالی است که اجرا می‌شود و نتایج خوبی را به همراه داشته و خوشبختانه همکاران نسبت به آن اقبال خوبی داشته‌اند که امسال بنا...

لزوم پایش دوره‌ای وضعیت عملکردی دستگاه‌های سرمایه‌ای ایلنا  ۱۱ ساعت پیش

لزوم پایش دوره‌ای وضعیت عملکردی دستگاه‌های سرمایه‌ایبه گزارش ایلنا، مجید حمیدی (رییس اداره تجهیزات پزشکی) گفت: با توجه به شرایط فعلی کشور و مشکلات ایجاد شده در اثر تحریم های ظالمانه، در کنار اقدامات انجام شده توسط اداره کل تجهیزات پزشکی، دانشگاه های علوم پزشکی و مراکز درمانی نیز باید نحوه تامین کالاهای ضروری و همچنین عملکرد دستگاه های منصوب در مراکز تابعه...

امضای قرارداد خواهرخواندگی ۱۰۰ شهر ایران با شهرهای جهان/ تحریم به ارتباط بین شهرها ربطی ندارد/... ایلنا  ۱۱ ساعت پیش

امضای قرارداد خواهرخواندگی ۱۰۰ شهر ایران با شهرهای جهان/ تحریم به ارتباط بین شهرها ربطی ندارد/ اجازه نداده‌ایم دیپلماسی عمومی تحت تاثیر مسائل سیاسی قرار گیرد«عباس موسوی» سخنگوی وزارت امور خارجه کشور در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا در خصوص برنامه وزرات امور خارجه کشور برای گسترش خواهرخواندگی شهرهای ایران با سایر شهرهای جهان گفت: یکی از برنامه‌های اصلی ما در حوزه دیپلماسی عمومی، بحث دیپلماسی شهری به ویژه خواهرخواندگی شهرها است. در حال...

گسترش همکاری دانشگاه شریف و سازمان نظام پزشکی برای ترویج فناوری‌های سلامت ایلنا  ۱۱ ساعت پیش

گسترش همکاری دانشگاه شریف و سازمان نظام پزشکی برای ترویج فناوری‌های سلامتبه گزارش ایلنا، انعقاد این تفاهم‌نامه که به منظور همکاری مشترک صورت گرفت، شامل موضوعاتی از قبیل بسترسازی برای ترویج فناوری‌های سلامت در راستای نهادینه کردن آن در بین جامعه پزشکی و عموم مردم، ترغیب فناوران و دانشگاهیان به توسعه فناوری‌های پزشکی و سلامت در راستای ارتقای سلامت جامعه، ارتقای...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده