تعداد بازدید: ۱۷
تاريخ انتشار: چهارشنبه،۲۴ مهر ۱۳۹۸
ساعت انتشار: ۰۰:۴۶
رئیس جمهوری حق نظارت بر اجرای قانون اساسی را دارد
در اصل یاد شده قانون اساسی آمده است: «پس از مقام رهبری رئیس جمهوری عالی‌ترین مقام رسمی کشور است و مسئولیت اجرای قانون اساسی و ریاست قوه مجریه را جز در اموری که مستقیماً به رهبری مربوط می‌شود، بر عهده دارد.»روحانی با بیان اینکه شورای نگهبان در مورد اصل 113 قانون اساسی تفسیری کرده که تقریباً این اصل را بی‌اثر کرده است گو اینکه اصل 113 ای نداریم، اظهار داشت: با تفسیری که شورای نگهبان می‌کند بنده به عنوان رئیس جمهوری به مجلس تذکر می‌دهم، رئیس مجلس پاسخ می‌دهد که طبق تفسیر شورای نگهبان این چنین است و وقتی به رئیس قوه قضائیه تذکر می‌دهم او در پاسخ به من می‌گوید طبق تفسیر شورای نگهبان فلان است.
عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان در واکنش به این سخنان در توئیتر نوشت: «همان طور که اصل ۱۱۳ بدرستی جایگاه و اختیارات رئیس جمهوری را معین کرده، اصل ۹۸ نیز تفسیر را برعهده شورای نگهبان نهاده است که این تفسیر عین قانون اساسی بوده و بر همگان لازم‌الاجراست. ضمن اینکه تفسیر اصل ۱۱۳ در دوره رئیس جمهوری قبلی در سال ۱۳۹۱ انجام و ابلاغ شده است.
»با این حال بسیاری از حقوقدانان هم همنوا با رئیس جمهوری معتقدند که رئیس جمهوری حق پیگیری اجرای قانون اساسی و دادن اخطار و تذکر به دیگر دستگاه‌ها را دارد. از جمله محمدصالح نیکبخت که به جماران گفته است: «وقتی گفته می‌شود رئیس جمهوری مسئول اجرای قانون اساسی است، بنابراین وی در مواردی که سایر قوا هم در اجرای قانون اساسی محدودیتی برای او ایجاد می‌کنند یا خود از اجرای قانون اساسی به صورتی که در نصّ صریح آن آمده است خودداری می‌کنند، در حقیقت این رئیس جمهور است که حق دارد به دو قوه دیگر اخطار قانون اساسی بدهد.
»سید محمد ‌هاشمی دیگر حقوقدان برجسته که صاحب تألیفاتی درباره حقوق اساسی است، هم معتقد است که اصل 113 آنقدر صریح و بدیهی است که نیازی به تفسیر ندارد. مضاف بر اینکه هرگونه تفسیری نمی‌تواند برخلاف نص قانون اساسی باشد. گفت‌وگو با این حقوقدان را در ادامه می‌خوانید.رئیس جمهور در نشست خبری روز دوشنبه خود از اصل 113 قانون اساسی و وظایفی که این اصل برعهده او گذاشته، صحبت کرد و از تفسیر این اصل توسط شورای نگهبان گلایه داشت.
اصل 113 چه میزان از مسئولیت اجرایی و به تبع آن نظارتی را به رئیس جمهوری داده است؟طبق اصل 113 قانون اساسی، «پس از مقام رهبری، رئیس جمهوری عالی‌ترین مقام رسمی کشور است و مسئولیت اجرای قانون اساسی و ریاست قوه مجریه را جز در اموری که مستقیماً به رهبری مربوط می‏‌شود، برعهده دارد.» بنابراین این اصل صراحت دارد که رئیس جمهوری مقام دوم کشور است و بر همین مبنا اجرای قانون اساسی را برعهده رئیس قوه مجریه گذاشته است تا قانون اساسی را به درستی اجرا کند.
به نظر می‌رسد آنچه بحث برانگیز شده تفسیر شورای نگهبان از این اصل است که به گفته روحانی این تفسیر ماهیت اصل را بلااثر کرده است.هیچ تفسیری نمی‏‌تواند خارج از قانون اساسی باشد. رئیس جمهوری فرد اول در نمایندگی مردم است. بنابراین این وظیفه و مسئولیت را برعهده دارد که بتواند نه تنها قانون اساسی را اجرا کند بلکه از حق نظارت هم برخوردار باشد.
بررسی اینکه قانون اساسی در کجا اجرا شده و در کجا نقض شده و چگونه اجرا شده، وظیفه رئیس جمهوری است. بر همین اساس می‎توان گفت که او حتی بر نهادهای زیر نظر رهبری هم حق نظارت دارد. با این حال، تفاسیری هم که شورای نگهبان می‎کند نباید خلاف قانون اساسی باشد. حق نظارت رئیس جمهوری بر اجرای همه اصول قانون اساسی اطلاق دارد.
تفسیری که شورای نگهبان برطبق اصل 98 قانون اساسی از اصل 113 دارد، به نوعی تفسیری سیاسی است.اساساً در هیچ دوره‎ای نبوده که رؤسای جمهور ایران از وضعیت برخورداری از اصل 113 قانون اساسی رضایت داشته باشند. بخصوص در این دوره که آقای روحانی چندین بار گلایه خود را مطرح کردند. مشکل کجاست؟من در این زمینه از منظر حقوقی صحبت می‏‌کنم.
رئیس جمهوری مسئول اجرای قانون اساسی است اما در عالم واقع مسائلی وجود دارد که خلاف قانون اساسی شکل می‌گیرد. حتی نمی‎شود گفت که این اصل قانون اساسی مستثنی هم دارد. هیچ مقامی نمی‎تواند برخلاف قانون عمل کند. طبق اصل 107، رهبری هم در برابر قوانین با سایر افراد کشور مساوی است. بنابراین می‎تواند شامل بحث نظارت برگرفته از اصل 113 باشد.
البته موانعی بر سر اجرای اصل 113 قانون اساسی وجود دارد که نظارت رئیس ‌جمهوری را تام و مطلق نمی‌کند. در همان پیش‌نویس قانون اساسی، رئیس‌جمهوری مسئولیت اجرای قانون را تام و تمام برعهده داشت، اما بعد از بازنگری، این نظارت تا حدودی با مشکل مواجه شد. الان هم اگرچه طبق تفسیر بسیاری از حقوقدانان اصل 113 نظارت را هم دربر می‎گیرد اما می‌بینید که عملاً با مخالفت شورای نگهبان روبه‌رو می‎شود.
پس شما معتقدید که رئیس جمهوری علاوه بر مسئولیت اجرای قانون اساسی حق نظارت بر نهادها در همین موضوع را هم دارد؟وقتی فردی مسئول اجرای قانون اساسی می‌شود، یعنی وظیفه نظارت بر اجرای آن را هم برعهده دارد. مگر آقای روحانی یا رؤسای جمهور سابق ایران تنها مسئول اجرای آنچه که مربوط به قوه مجریه است، بوده که نخواهد بر اجرای قانون اساسی در دیگر نهادها نظارت نکند؟ وقتی می‎گوییم رئیس جمهوری مسئول اجرای قانون اساسی است یعنی وظیفه کنترل بر اجرای آن را هم برعهده دارد.
مگر اینکه همه کارها را خود به تنهایی انجام دهد که بگوییم نیازی بر نظارت وجود ندارد چون از کار زیر مجموعه خود خبر دارد.انتقاد آقای کدخدایی بعد از صحبت‌های رئیس جمهور، مبنی بر این بود که طبق اصل 98 قانون اساسی، تفسیر برعهده شورای نگهبان است و تفسیری هم که از اصل 113 در سال 91 شده محدودیت نظارت رئیس جمهوری است.
ایشان موضعگیری سیاسی نسبت به این موضوع دارد. عضو شورای نگهبان است و طبیعی است که در این خصوص جانب شورای نگهبان را بگیرد. اما موضع ایشان درست نیست. وظیفه شورای نگهبان در قبال قوانین مشخص است و نباید وارد این مسائل شود.در دوره ریاست جمهوری آقای سید محمد خاتمی هیأت نظارت بر اجرای قانون اساسی تشکیل شد و خود شما و چند نفر دیگر از حقوقدانان برجسته هم در آن حضور داشتید.
آن هم سر چنین اتفاقاتی به سرانجام نرسید؟موضعگیری‏‌هایی که در آن زمان مطرح می‎شد، بیشتر سیاسی بود. آن زمان بحث اصلاح‌طلبی و اصولگرایی و راست و چپ مطرح بود و عمدتاً هم به دلیل محبوبیتی که آقای خاتمی برخوردار بود، گرایش‎های مخالف او نسبت به این هیأت و تلاش‎های رئیس دولت اصلاحات موضع می‌گرفتند.
البته تیم خوبی برای نظارت تشکیل شده بود که به هرحال به نتیجه نرسید.حضرت آیت‌الله خامنه‌ایخواستار تشکیل دفتر بازرسی رئیس جمهوری بودنداختلافات بر سر اصل 113 قانون اساسی از زمان تصویب آن تا به امروز ادامه دارد و به نظر نمی‎رسد که به این زودی‏ها بتواند نظر رؤسای جمهوری ایران را جلب کند.
حق نظارت بر اجرای قانون اساسی در هر دوره ‏ای خواسته رؤسای جمهور ایران بوده ولی آنچه در عمل رخ داده مخالفت شورای نگهبان با چنین تفسیری از اصل 113 است. تنها یک بار این تفسیر به نفع رئیس جمهور اتفاق افتاد و آن هم زمان ریاست ابوالحسن بنی صدر بر قوه مجریه بود.در سال 59، نامه‌ای‌ از سوی بنی صدر به‌ شورای‌ عالی‌ قضایی‌ با استناد به‌ اصل 113 قانون‌ اساسی رسیده که طبق آن «رئیس جمهور‌ وظیفه‌ خود‌ دانسته‌ که‌ در اعمال‌ قوه‌ قضائیه‌ نظارت‌ داشته‌ باشند.
» با درخواست شورای عالی قضایی از شورای نگهبان این موضوع‌ در جلسه رسمی‌ شورای‌ نگهبان‌ مطرح‌ و این تصمیم گرفته شد: «رئیس‌ جمهور با توجه‌ به‌ اصل‌ 113 حق‌ اخطار و تذکر را دارد و منافات‌ با بند 3 اصل‌ 156 ندارد.»در سال 60 و همزمان با ریاست جمهوری آیت‎الله خامنه‎ای، ایشان خواهان نظارت بر اجرای قانون اساسی البته از طریق تشکیل یک واحد بازرسی بودند.
در نامه‎ای که از سوی ایشان خطاب به شورای نگهبان نوشته شد، آمده بود: «رئیس‌ جمهور طبق‌ قانون‌ اساسی‌ مکلف‌ به‌ اجرای‌ قانون‌ اساسی‌ و شرع‌ مقدس‌ و ... است‌ به‌ نظر می‌رسد که‌ انجام‌ این‌ مسئولیت‌ بدون‌ نظارت‌ دقیق‌ بر ارگان‌های‌ اجرایی‌ (اعم‌ از قوه‌ قضائیه‌ و مجریه‌) امکانپذیر نیست‌، بدین‌ جهت‌ دفتر ریاست‌ جمهوری‌ در صدد است‌ به‌ تشکیل‌ یک‌ واحد بازرسی‌ ویژه‌ اقدام‌ کند.
»پاسخ شورای نگهبان به این نامه اینگونه بود: «رئیس ‎جمهوری در رابطه‌ با این‌ وظایف‌ و مسئولیت‌ها می‌تواند از مقامات‌ مسئول‌ اجرایی‌ و قضایی‌ و نظامی‌ توضیحات‌ رسمی‌ بخواهد و مقامات‌ مذکور موظفند توضیحات‌ لازم‌ را در اختیار ریاست‌ جمهوری‌ بگذارند، بدیهی‌ است‌ رئیس‌ جمهوری‌ موظف‌ است‌ چنانچه‌ جریانی‌ را مخالف‌ مذهب‌ رسمی‌ کشور و نظام‌ جمهوری‌ اسلامی‌ و قانون‌ اساسی‌ تشخیص‌ داد اقدامات‌ لازم‌ را معمول‌ دارد.
بنابراین‌ تشکیل‌ واحد بازرسی‌ در ریاست‌ جمهوری‌ با قانون‌ اساسی‌ مغایرت‌ دارد.»آیت‎الله خامنه‎ای اما راضی به استدلال شورای نگهبان درباره مخالفت با تشکیل واحد بازرسی در ریاست جمهوری نشدند و در پاسخ به نظر این نهاد، در نامه‌ای نوشتند: «ایجاد تشکیلات‌ لازم‌ به‌منظور انجام‌ وظایف‌ و تکالیف‌ محوله‌ نیز در اختیار رئیس‌ جمهور است.
تصمیماتی‌ که‌ برای‌ اعمال‌ مسئولیت‌های‌ محوله‌ به‌ رئیس‌ جمهور لازم‌ و ضروری‌ است‌ از لوازم‌ اجرای‌ قانون‌ اساسی‌ محسوب‌ می‌شود و رئیس‌ جمهور مأذون‌ به‌ آن‌ خواهد بود و عدم‌ ذکر آن‌ در قانون‌ اساسی‌ موجب‌ عدم‌ جواز نمی‌باشد.
»با این حال پاسخی مبنی بر رضایت شورای نگهبان دریافت نشد تا پس از سال‌ها درخواست تفسیر از این اصل از سوی یکی از حقوقدانان شورای نگهبان انجام شود.در تیرماه سال 91، اما نظری کاملاً متفاوت از سوی شورای نگهبان درباره اصل 113 اعلام شد. آیت‌الله جنتی در جواب نامه کدخدایی برای تفسیر این اصل به سه مورد زیر اشاره کرد تا فکر هرگونه تشکیلات جهت نظارت بر اجرای قانون اساسی را از ذهن رؤسای جمهور پاک کند:1- مستفاد از اصول متعدد قانون اساسی آن است که مقصود از مسئولیت اجرا در اصل 113 قانون اساسی، امری غیر از نظارت بر اجرای قانون اساسی است.
2-مسئولیت رئیس‌جمهور در اصل 113 شامل مواردی نمی‌شود که قانون اساسی تشخیص، برداشت، نوع و کیفیت اعمال اختیارات و وظایفی را به عهده مجلس خبرگان رهبری، شورای نگهبان، مجمع تشخیص مصلحت نظام، مجلس شورای اسلامی، قوه قضائیه و هر مقام و دستگاه دیگری که قانون اساسی به آنها اختیار یا وظیفه‌ای محول کرده است.
3- در مواردی که به موجب قانون اساسی رئیس ‌جمهور حق نظارت و مسئولیت اجرا ندارد، حق ایجاد هیچ‌گونه تشکیلاتی را هم ندارد. کلمات کلیدی سیدمحمد‌هاشمی اصل 113 قانون اساسی حق نظارت بر اجرای قانون اساسی
ادامه

کد خبر: 993696  |  ادامه: شبکه ایران
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:
به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، «عباسعلی کدخدایی» سخنگوی شورای نگهبان در این توئیت نوشت: «همانطور که اصل 113 به درستی جایگاه و اختیارات رئیس جمهور را معین کرده، اصل 98 نیز تفسیر را بر عهده شورای نگهبان نهاده است، که این تفسیر عین قانون اساسی بوده و بر همگان لازم‌الاجراست.»وی...
فاطمه آلیا نماینده مجلس نهم، در گفت و گو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، با اشاره به اهمیت کار شورای نگهبان، اظهار داشت:‌ شورای نگهبان به عنوان یکی از اجزای قانون اساسی و تداوم کار قوه مقننه، از اهمیت بالایی برخوردار است؛ چراکه از یک سو باید مصوبات و خروجی های مجلس شورای اسلامی...
▫ کدام ۲۸ نفر؟  آفتاب نیوز - سياسي
آفتاب‌‌نیوز : «مجلس اول بهترین مجلس بود»؛ این اولین‌ بار نیست که چنین گزاره‌ای مطرح می‌شود. شاید آخرین‌ بار هم نباشد اما این‌ بار بیان آن از سوی حسن روحانی تندروها را به واکنش واداشته است. رئیس‌جمهوری حتی از اتهام ارتباط با سرویس‌های جاسوسی بیگانه...
به گزارش ستاره‌ها و به نقل از تسنیم، خاتمی عنوان دوم را گام‌های به خشم آورده‌اند دشمن دانست و گفت:توطئه‌های در خارج و داخل عراق شکل گرفته تا این مراسم برگزار نشود که قطعاً اگر از آسمان تیر و سنگ ببارد دوستداران حسین (ع) به این راهپیمایی می‌روند.وی عنوان با بیان اینکه جلوه...
شفقنا- علی‌محمد نمازی، نماینده پیشین مجلس در سرمقاله روزنامه ستاره صبح نوشت، روز گذشته حسن روحانی در جلسه هیئت دولت در بخشی از سخنانش گریزی هم به مسئله انتخابات زد و گفت مجلس اول به دلیل آنکه نظارت به شکل امروزی و شورای نگهبان وجود نداشت و همه افراد با گرایش‌های مختلف سیاسی امکان حضور...
- اخبار اقتصادی - به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، طرح «تأسیس وزارت تجارت و خدمات بازرگانی» علی رغم اینکه دارای ایرادات کارشناسی متعدد و مغایر با قانون اساسی و برخی سیاست‌های کلی نظام است، روز چهارشنبه هفته گذشته به تصویب مجلس رسید. انتظار می‌رود شورای نگهبان و هیئت عالی...
به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس،  در اصل 56 قانون اساسی  بر حق حاکمیت مردم در تعیین سرنوشت اجتماعی خویش در چارچوب شریعت اسلامی تصریح شده است. در راستای تحقق اصول مذکور، در اصل 6 قانون اساسی بر ضرورت اداره‌ کشور با اتکاء به آراء عمومی تصریح شده و برای این منظور دو شیوه پیش‌بینی...
- اخبار سیاسی - به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری تسنیم، بیست‌و‌نهمین قسمت از سری جدید برنامه‌های بدون توقف، سوم شهریور ماه از شبکه سه سیما به روی آنتن رفت، در این برنامه علی بهادری جهرمی، رئیس هیئت‌مدیره بنیاد صیانت از حقوق شهروندی در پاسخ به این سؤال که «عموما اعضای خبرگان هم‌نظر...
به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از یاسوج، در پی ارتحال علم ربانی آیت الله «آ میراحمد تقوی» رحمه الله علیه، نماینده ولی فقیه در استان کهگیلویه و بویراحمد پیام تسلیتی صادر کرد.متن کامل پیام آیت الله سیدشرف الدین ملک حسینی، نماینده مردم کهگیلویه و بویراحمد در مجلس خبرگان رهبری به شرح ذیل است:«بسم...
به کارشناس خرید خارجی با مدرک تحصیلی لیسانس مکانیک و حداقل ۵ سال سابقه کار مرتبط، مسلط به زبان انگلیسی (خانم و آقا) حداقل ۳۰ و حداکثر ۴۰ سال جهت شرکت معتبر نیروگاهی در اصفهان نیازمندیم. ذکر عنوان شغلی مورد نظر در موضوع ایمیل الزامی است. ...

آخرین خبرهای سياسي

ما به آسانی می توانیم سلاح هسته ای داشته باشیم اما نمی خواهیم/گام های هسته ای باید غیرقابل... شبستان  ۷ ساعت پیش

ما به آسانی می توانیم سلاح هسته ای داشته باشیم اما نمی خواهیم/گام های هسته ای باید غیرقابل بازگشت باشدبه گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری شبستان، «محمدجواد لاریجانی» شب گذشه (سه شنبه 21 آبان) در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما با اشاره به گام چهارم کشورمان در کاهش تعهدات برجامی با تاکید بر اینکه گام های هسته ای که ما برداشته ایم، باید غیرقابل بازگشت باشد، گفت: دنیا درباره برنامه هسته ای...

تخریب زیاد در ۸۶ روستای آذربایجان شرقی از زلزله شبستان  ۷ ساعت پیش

تخریب زیاد در ۸۶ روستای آذربایجان شرقی از زلزلهبه گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری شبستان، شب گذشته (سه شنبه 21 آبان) برنامه تیتر امشب شبکه خبر سیما به بررسی آخرین اقدامات انجام شده برای مناطق زلزله زده استان آذربایجان شرقی اختصاص داشت که رییس سازمان هلال احمر، استاندار آذربایجان شرقی و معاون بنیاد مسکن توضیحاتی در این زمینه ارائه دادند. بنابراین گزارش،...

۲ هزار هیتر برقی در میان زلزله زدگان آذربایجان شرقی توزیع شد شبستان  ۷ ساعت پیش

۲ هزار هیتر برقی در میان زلزله زدگان آذربایجان شرقی توزیع شدبه گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری شبستان، «محمدرضا پورمحمدی» شب گذشته (سه شنبه 21 آبان) در برنامه تیتر امشب شبکه خبر سیما درباره آخرین وضعیت و اقدامات انجام شده برای مناطق زلزله زده آذربایجان شرقی گفت: از استان‌های همجوار ماشین‌های سبک برای آورابرداری درخواست کردیم. استاندار آذربایجان...

صفحه نخست روزنامه‌های اقتصادی ۲۲ آبان شبستان  ۷ ساعت پیش

صفحه نخست روزنامه‌های اقتصادی ۲۲ آبانبه گزارش خبرگزاری شبستان، مهمترین تیتر‌های روزنامه‌های اقتصادی امروز چهارشنبه ۲۲ آبان ماه به بیان مسائلی همچون ایجاد مناطق آزاد در حاشیه شهرها، کارت ۱۸ میلیون خانوار هر ماه شارژ می شود، اقشار کم درآمد کاهش تورم را حس نمی کنند، معدن جایگزینی مناسب برای درآمدهای نفتی، هشدار بانک های غربی به اوپک...

فرماندهان کل و نیروی هوافضای سپاه از آیت الله حسینی بوشهری عیادت کردند شبستان  ۷ ساعت پیش

فرماندهان کل و نیروی هوافضای سپاه از آیت الله حسینی بوشهری عیادت کردندبه گزارش خبرگزاری شبستان، سرلشکر پاسدار حسین سلامی فرمانده کل سپاه و سردار سرتیپ پاسدار امیر علی حاجی زاده فرمانده نیروی هوا فضای سپاه با حضور در یکی از بیمارستان های تهران از آیت الله حسینی بوشهری عضو مجلس خبرگان رهبری و دبیر شورای عالی حوزه علمیه قم عیادت و در جریان وضعیت و روند درمان ایشان قرار گرفتند....

افزایش قیمت طلا و سکه شبستان  ۷ ساعت پیش

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری شبستان، امروز (چهارشنبه 22 آبان) هر گرم طلای 18 عیار 408 هزار تومان و هر انس طلا در بازارهای جهانی 1454 دلار ارزشگذاری شده است. امروز سکه بهار آزادی طرح جدید 4 میلیون و 10 هزار تومان، سکه بهار آزادی طرح قدیم 3 میلیون و 980 هزار تومان، نیم سکه بهار آزادی 2 میلیون و 100...

حرکت خردمندانه و حکیمانه ملت عراق و ایران تحت تاثیر تفرقه افکنی دشمنان قرار نمی گیرد شبستان  ۷ ساعت پیش

حرکت خردمندانه و حکیمانه ملت عراق و ایران تحت تاثیر تفرقه افکنی دشمنان قرار نمی گیردحجت الاسلام «عباس محمد حسنی» در گفت و گو با خبرنگار سیاسی شبستان در مورد آغاز هفته وحدت و تفرقه افکنی دشمن در میان کشورهای اسلامی گفت: با تمام توطئه هایی که دشمن از گذشته به ویژه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران در ایجاد اختلاف میان شیعه و سنی به کار برده است اما به لطف خدا موفقیت های آنها...

گام چهارم کاهش تعهدات برجامی نشان داد ایران باج به دشمنان نمی دهد شبستان  ۷ ساعت پیش

گام چهارم کاهش تعهدات برجامی نشان داد ایران باج به دشمنان نمی دهد«لاله افتخاری» در گفت و گو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری شبستان در مورد کاهش تعهدات برجامی ایران و انعکاس این فعالیت ها در میان کشورهای خاورمیانه و دنیا گفت: گام چهارم کاهش تعهدات برجامی در حقیقت حرکت در مسیر همان سیاست های کلانی است که مقام معظم رهبری برای سیاست خارجی ترسیم کرده اند. نماینده...

حمایت بانک ملی ایران از پنج هزار واحد مشاغل خانگی و خوداشتغالی شبستان  ۷ ساعت پیش

حمایت بانک ملی ایران از پنج هزار واحد مشاغل خانگی و خوداشتغالیبه گزارش خبرگزاری شبستان، رونق بازار خود اشتغالی و مشاغل خانگی و همچنین کسب و کارهای داخلی از مهم ترین رویکردهای این بانک در تخصیص تسهیلات مربوط به اشتغال است و از این رو در شش ماه ابتدای سال جاری تعداد سه هزار و ۷۵۷ فقره تسهیلات قرض الحسنه خوداشتغالی و بالغ بر دو هزار و ۸۵ فقره تسهیلات قرض الحسنه مشاغل...

نظر رهبر انقلاب در مورد «چندهمسری»/ بیانیه ۳ کشور اروپایی در مورد اقدامات برجامی ایران/ مشروح... ایلنا  ۸ ساعت پیش

نظر رهبر انقلاب در مورد «چندهمسری»/ بیانیه ۳ کشور اروپایی در مورد اقدامات برجامی ایران/ مشروح هشتمین پرونده رسیدگی به ۹ متهم اقتصادی/ شکایت ۱۰۰ دانشجو از علی مطهری به هیأت نظارتبه گزارش ایلنا، اهم اخبار سیاسی امروز، سه‌شنبه، ۲۱ آبان ۱۳۹۸ به شرح زیر است:گفت‌وگوی تلفنی ترامپ و ماکرون درباره ایران رئیس‌جمهوری فرانسه از گفت‌وگوی تلفنی با همتای آمریکایی خود درباره برخی مسائل از جمله ایران خبر داد.واکنش سریع قوه قضائیه نشان داد رئیس‌جمهور دست روی نقطه حساسی...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده