تعداد بازدید: ۳۲
تاريخ انتشار: چهارشنبه،۲۴ مهر ۱۳۹۸
ساعت انتشار: ۰۱:۴۶
«اربعینی ها » انتخاب شده اند
هر ساله بسیاری از عاشقان حسینی نمی‌توانستند رهسپار دیار یار شوند اما امسال با وجود لغو روادید شاهد حضور دوبرابری زائران بودیم و هر که رسم عاشقی بلد بود از مرزهای خاکی گذر کرد و دل را به معشوق رساند. امسال تا روز اربعین حدود سه و نیم میلیون نفر حضوری عاشقانه را در این سفر تجربه خواهند کرد؛ هرچند شنیده‌ها حاکی از آن است که با رقمی بیشتر مواجه می‌شویم، تا جایی که مسئولان سازمان حج و زیارت از مردم خواسته‌اند تا سفر کوتاه کرده و دیگر عاشقان حضور نیز فرصت زیارت یار را به دست آورند.
فاطمه 28 سال دارد. روانشناسی خوانده و در شرکتی مشغول به کار است. 10 روز پیش قصد داشت برای عوض شدن حال و هوا به یک سفر خارجی برود، ترکیه، ارمنستان یا دوبی به هر سه کشور فکر کرد، اما در یک لحظه پدر توصیه‌ای دیگر کرد: «بیا برو کربلا یکم متفاوت سفر کن» فاطمه در عرض 24 ساعت تصمیمش را گرفت.
یک بار دیگر هم کربلا رفته بود. هیچ نقطه‌ای در دنیا مثل کربلا نمی‌توانست روحش را جلای تازه دهد. از فاطمه درباره انتخاب سفرش پرسیدم، ترکیه و ارمنستان کجا و کربلا کجا، چه شد که کربلا را برای سفر رفتن انتخاب کردی؟ فاطمه در جواب می‌گوید: اولین بار 18 سالم بود که به کربلا رفتم، عراق جنگ بود و خیلی اوضاع بدی داشت.
دور و اطراف حرم پر از گرد و خاک بود. این قدر ساخت و ساز مثل حالا نشده بود. چند روز پیش عکس‌های این روزهای عراق را می‌دیدم که چقدر حرم و اطراف آن ساخت و ساز شده و چقدر آباد شده؛ دائم عکس‌ها را بالا و پایین می‌کردم و دلم پرمی کشید که یک بار دیگر راهی کربلا شوم. پدرم که پیشنهاد داد، به یک روز نکشید که تصمیمم قطعی شد.
هرچند از سفر قبلی خاطره خوبی نداشتم، چون با دخترهای مجرد خوب برخورد نمی‌کردند و در بازرسی‌ها خیلی ما را معطل می‌کردند. من عربی بلد نیستم ولی کمی می‌فهمیدم بنابراین با مشکلات زیاد ارتباط برقرار می‌کردم. از مرز کرمانشاه – قصرشیرین به این طرف بهشت است و آن طرف جور دیگری است.
عبور از مرز 4 ساعت معطلی داشت و خلاصه خاطره خوشی نداشتم با این همه دلم هوای کربلا داشت، بلیت گرفتم و با هواپیما راهی شدم. این بار همه چیز متفاوت و عالی بود از احترام گذاشتن عراقی‌ها هرچه بگویم کم گفتم. به لحاظ نظافت و تمیزی هم کاملاً راضی هستم. حس و حالم هم قابل تعریف نیست، انگار با ورود به خاک کربلا دیگر از هیچ کس دلخوری نداری و احساس آرامش مطلق همه وجودت را فرا می‌گیرد.
هر دو باری که به کربلا رفتم قبل از سفر هر چه خواستم از خدا گرفتم و با طیب خاطر زائر کربلا شدم. امسال هیچ مشکل خاصی نداشتم. هم هتل و هم غذاها و برخورد عرب‌ها داخل هتل در حد خوبی بود. خدام و افرادی که در بازرسی‌های مختلف بودند هم خیلی خالصانه خدمت می‌کردند و اخلاق خوش آنها خاطره این سفر معنوی را ماندگار کرد.
جاذبه و مغناطیس حسینیمحمد 37 سال دارد و هر سال راهی است. از 18 سالگی هر سال زائر کربلا است. هیچ سالی را هم از دست نداده. پای صحبت محمد می‌نشینم تا کمی دل در دیار یار داده و در حس و حالش سهیم باشم، محمد از مغناطیس و جاذبه حسینی می‌گوید: واقعاً این مغناطیسی که امام حسین (ع) دارد، با همه وجود قابل لمس است.
مسأله عاشورا و اتفاقاتی که در کربلا افتاد و نهضت عاشورا و هدفی که امام حسین (ع) داشت باعث شده بعد از 1400 سال همچنان این تعداد میلیونی از ارادتمندان و عاشقان سالار شهیدان هر ساله به زیارت امام بروند. واقعاً وقتی وارد شهر کربلا می‌شوی کوچه‌ها و خیابان‌ها را هم در این ایام مملو از جمعیت می‌بینی.
مردم عراق هم واقعاً خیلی خوب از زائران پذیرایی می‌کنند. حتی بدون هیچ منتی مردم را به خانه‌های خود دعوت می‌کنند و به خاطر همین ایام هزینه می‌کنند. با مردی عراقی که کارمند وزارت بهداشت بود، هم صحبت شده بودم، می‌گفت که همیشه مقداری از حقوقم را جدا می‌گذارم تا برای این ایام صرف زائران اربعین کنم.
تعدادی از خانه‌ها هم در کربلا وجود دارد که در ایام اربعین مردها از خانه رفته و زنان آنها از زوار زن در خانه‌های خود پذیرایی می‌کنند. اتاقی را هم پر از اسباب بازی می‌کنند تا زنانی که دارای کودک هستند بتوانند به راحتی در آن محل استراحت کنند. در طول مسیرهای مختلف پیاده روی کربلا استقبال‌ و برخوردهای فوق‌العاده عرب‌ها را می‌بینی که با خوشحالی از زوار پذیرایی می‌کنند.
در هر حالت این سفر از سفرهای عادی سخت‌تر است. به هر حال شلوغی جاده‌ها و ترافیک هم کمی آزاردهنده است. تصور کنید 20 میلیون زائر در طول 20 روز راهی می‌شوند. طبعاً کشور این حجم از مسافر را نمی‌تواند به راحتی در خود جا دهد. قطعاً سختی‌هایی ممکن است به لحاظ خدمات‌دهی وجود داشته باشد، اما گیرایی به حدی است که افراد مختلف هر سال سختی‌ها را به جان خریده و خیلی‌ها با پای پیاده عازم می‌شوند.
حتی از ادیان مختلف هم برای اربعین می‌آیند. سال گذشته یکی از اسقف‌های اعظم یونان، کاتولیک‌ها، مسیحیان و حتی سنی‌های عراق هم به کربلا آمدند که خیلی جالب بود. تنها دلیل این که عاشقان امام این گونه با جان و دل به زیارت می‌آیند این است که امام حسین(ع) به عنوان رهبر آزادگان جهان در دنیا شناخته شده است.
همه زندگی‌ام را از آقا ابوالفضل (ع) دارممهدی 24 سال دارد، به عشق آقا ابوالفضل (ع) آمده کربلا، جثه ظریفی دارد اما 6 سال است که به عنوان آشپز در موکب آشپزی می‌کند. می‌گوید که همه زندگی‌اش را از ابوالفضل دارد. مهدی بغضش را فرو می‌خورد و ادامه می‌دهد: اگر چه من ۲۴ سال دارم و تک پسر خانواده هستم اما تاکنون هر چیزی از حضرت عباس (ع) خواستم گرفته‌ام.
حضرت همیشه دست مرا گرفته و رها نمی‌کند. من بچه پایین شهر هستم، وضع مالی ما چندان مساعد نیست اما هیچ چیزی برایم به اندازه این که اربعین‌ها را کربلا باشم، مهم نیست. ۶ سال است که مرتب اربعین را در کربلا هستم و اینجا در موکب آشپزی می‌کنم تا در کنار آقا امام حسین (ع) و حضرت ابوالفضل (ع) باشم.
ما هر روز حدود هزار وعده غذای گرم بین مردم توزیع می‌کنیم. پدربزرگ من هم آشپز است و همراه من به کربلا برای خدمت‌رسانی به زوار می‌آید. به جز آشپزی هر کار دیگری هم از دستم بر بیاید انجام می‌دهم. برایم مهم نیست چه کاری باشد هر چقدر هم سخت باشد فرقی نمی‌کند. می‌خواهم خادم آقایم باشم.
مهدی آرزو دارد، یک سال بتواند مادرش را هم با خود به زیارت کربلا بیاورد تا در زیارت نجف و کربلا همسفرش باشد، آخر همه این‌ها را از مادر دارد و آقایش ابوالفضل (ع). زائران مراسم اربعین انتخاب شده‌اندمریم بار اولی است که به زیارت حرم حسینی آمده و حال و هوای معنوی از نجف تا کربلا و از آنجا تا سامرا را مدیون اهل بیت نبوت می‌داند و معتقد است کسانی که موفق می‌شوند در ایام اربعین در کربلا حاضر شوند، انگار انتخاب شده هستد.
بار اولی است که به این سفر معنوی آمده‌ام اما اصلاً احساس غریبگی نمی‌کنم همه افراد اینجا از ایرانی گرفته تا زائران دیگر کشورهای اسلامی یک جور صمیمیت خاصی با هم دارند که در هیچ کجای دنیا وجود ندارد. کاستی‌ها عشق را در دل‌ها کم نکردهمعصومه هم که حالا در نجف مستقر است برای چندمین بار عازم کربلا شده، حس و حالش را نمی‌تواند برایم توصیف کند.
بغض گلویش را می‌فشارد و از یک روستایی برایم تعریف می‌کند که لنگ لنگان در پیاده روی اربعین شرکت کرده و ذکر می‌گوید یا زنی که کودک شیرخواره‌اش را در کالسکه با خود به زیارت آقا امام حسین (ع) آورده و همه سختی‌ها را تحمل کرده فقط به عشق این که نوزادش هم به پابوس ضریح امام برود. معصومه به کمبود آب، تغذیه و تعداد کم سرویس‌های بهداشتی اشاره کرده و تعریف می‌کند، هیچ کدام از این کاستی‌ها از عشق عاشقان کم نمی‌کند، خیلی‌ها با کمترین بضاعت مالی می‌آیند و خود را به حضرت می‌سپارند.
مجتبی هم یکی دیگر از کسانی است که برای زیارت راهی کربلا شده، بسیار شوخ طبع است، مهندسی برق خوانده و هر جمله‌ای که می‌گوید همراه با گریه است، دوستانش می‌گویند که امروز هم تحت تأثیر احساسات خود در موکب گریه کرده. به شوخی رو به دوستش کرده و می‌گوید: مهدی هنوز سربازی نرفته و زیر پرچم قرار نگرفته اما الآن آمده اینجا زیر پرچم آقا امام حسین (ع) و حضرت علی (ع) خدمت‌رسانی کند.
محمدرضا هم یک دوست دیگرش است، سرما خورده و هشت سال است که می‌آید موکب ابن عروه خدمت می‌کند. این سه نفر که از دوستان قدیمی هستند، هرسال به زیارت آقا اباعبدالله الحسین می‌آیند، یک دوست عراقی دارند که شب‌ها به خانه‌ او می‌روند، می‌گویند این دوست عراقی ما ایران هم می‌آید و ما با هم رفت و آمد داریم.
مهدی می‌گوید که تمام سال را کار می‌کنم به عشق همین چند روز که بیایم نجف و کربلا. این چند روز کار را تعطیل می‌کنم و اصلاً سختی هایش را حس نمی‌کنم. اینجا آنقدر انرژی مثبت است که حال انسان را خوش می‌کند. کلمات کلیدی راهپیمایی اربعین
ادامه

کلمات کلیدی:
▫ اربعین ▫ امام حسین ▫ عراق ▫ کربلا ▫ زائر ▫ زیارة 
کد خبر: 993807  |  ادامه: شبکه ایران
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:
شفقنا – پیاده‌روی اربعین فضیلت‌هایی دارد و ما در این گزارش برخی از این فضیلت‌ها را برای شما برشمرده‌ایم.روز بیستم صفر با عنوان اربعین حسینی شناخته می‌شود. در آستانه فرا رسیدن این روز گروهی از مسلمانان پای پیاده به سمت سرزمین کربلا و حرم امام حسین (ع) راهی می‌شوند تا در مراسم عظیم...
رئیس مرکز پزشکی جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران از فوت ۴ زائر ایرانی اربعین حسینی در بیمارستان‌های الحسین کربلا و کاظمیه در شهر کاظمین خبر داد.به گزارش ایرنا، محمدتقی حلی ساز با بیان اینکه این ۴ زائر ایرانی در ۲۴ ساعت گذشته و به رغم اقدامات درمانی کادر پزشکی در بیمارستانهای یاد شده دار فانی را وداع...
▫ آیا زوار اربعین «توریست» هستند؟  خبرگزاری فارس - فرهنگي
به گزارش خبرنگار قرآن و فعالیت‌های دینی خبرگزاری فارس،‌ زیارت یکی از مهم‌­ترین جلوه‌­های رفتار دینی است. در طول تاریخ انسان­‌های دیندار، زیارت را در قالب بازدید از معابد و مزارهای پیشوایان و بزرگان دینی انجام داده­‌اند. از این جهت زیارت همواره با مفاهیمی همچون معنویت و قداست همراه...
شفقنا- رئیس مرکز پزشکی جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران از فوت ۴ زائر ایرانی اربعین حسینی در بیمارستان های الحسین کربلا و کاظمیه در شهر کاظمین خبر داد.محمدتقی حلی ساز روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا با بیان اینکه این ۴ زائر ایرانی در ۲۴ ساعت گذشته و به رغم اقدامات درمانی کادر پزشکی...
حجت‌الاسلام والمسلمین سیدحمید الحسینی، رئیس اتحادیه رادیو و تلویزیون‌های عراق در گفت‌وگو با خبرنگار اعزامی خبرگزاری فارس به عتبات عالیات، در حاشیه پیاده‌روی اربعین و در جاده منتهی به کربلای معلی با اشاره به شرایط سخت پیاده‌روی اربعین در رژیم بعث عراق و قبل از آن گفت: حضور مردم...
مجله فارس پلاس ـ نعیمه جاویدی: از آن موقع که پیاده‌روی اربعین فراگیر و به بزرگ‌ترین گردهمایی خودجوش مردمی جهان تبدیل شد، همان موقع که تلویزیون و رسانه‌ها، نماهای زیبایی از این طیِ طریق عاشقانه نشان دادند و فیلم و تصاویر موکب‌های قدم به قدمِ عراقی‌ها دست به دست چرخید و دهان به...
خبرگزاری فارس ـ گروه فرهنگ ـ مریم شریفی: می‌گویند زیبایی‌هایش را باید حس کنی؛ با همه وجودت، طعم شیرینش را باید بچشی؛ با تک‌تک سلول‌هایت و عظمتش را باید درک کنی؛‌ با تمام احساست. آنجا در مسیر ۸۰ کیلومتری میان نجف و کربلا و در میان ۱۴۵۲ ستون بهشتی‌اش، چشمِ سَر انگار در تماشای زیبایی‌ها،‌...
به گزارش خبرنگار حج و زیارت خبرگزاری فارس، با سپری شدن روزهای منتهی به اربعین حسینی، بر حجم تردد زوار در دو شهر نجف و کربلا نیز افزوده می‌شود. در کنار کمک‌رسانی نهادها و مراکز مربوطه در کشور عراق، بسیج مردمی عراق موسوی به حشد الشعبی، نیز برای خدمات‌رسانی به زوار امام حسین (ع)...
به گزارش خبرنگار حج و زیارت خبرگزاری فارس، با سپری شدن روزهای منتهی به اربعین حسینی، بر حجم تردد زوار در دو شهر نجف و کربلا نیز افزوده می‌شود. در کنار کمک‌رسانی نهادها و مراکز مربوطه در کشور عراق، بسیج مردمی عراق موسوی به حشد الشعبی، نیز برای خدمات‌رسانی به زوار امام حسین (ع)...
شفقنا- عضو مجلس خبرگان رهبری و استاد حوزه علمیه قم تأکید کرد: حضور زائرین اربعین حسینی در روز اربعین در کربلا و همچنین زیارت ضریح حتمیتی ندارد، مراسم اربعین حسینی یک نماد است از اینکه ما فداکاری، ظلم ستیزی، مجاهدت و خدا دوستی امام حسین(ع) را ارجع می نهیم و به آن اقتدا می کنیم.آیت الله...

آخرین خبرهای اجتماعي

انصراف محمد الصفدی از نامزدی نخست وزیری لبنان و تاکید بر نخست وزیری حریری شفقنا  ۴ روز پیش

محمد الصفدی شفقنا – محمد الصفدی از نامزدی نخست وزیری لبنان انصراف داد.به گزارش شفقنا از خبرگزاری رسمی لبنان، محمد الصفدی وزیر دارایی پیشین لبنان، که به عنوان نامزد نخست وزیری این کشور مطرح شده بود، خواستار کناره گیری از نامزدی این سمت شد.او اظهار امیدواری کرد که سعد حریری برای بار...

فارس نوشت / رحمانی فضلی: هرگونه اعتراضی در بستر قانونی خودش امکان پذیر است / اقدامات غیرقانونی... شفقنا  ۴ روز پیش

شفقنا =  وزیر کشور گفت: امیدوارم همه ما با وحدت، انسجام، آرامش به امنیت و تعالی کشور فکر کنیم و هرگونه اعتراضی هم در بستر قانونی خودش امکان پذیر است. عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور با بیان اینکه نیروهای امنیتی و انتظامی خویشتن‌داری کرده‌اند، گفت: متأسفانه عده‌ای با اعلام اینکه نسبت به...

تابناک نوشت / گزارشی از التهابات و کلیدی‌ترین اشکال به مصوبه بنزینی شفقنا  ۴ روز پیش

شفقنا – تابناک نوشت / سهمیه بندی و افزایش قیمت بنزین که از مدت‌ها پیش مطرح بود، بالاخره جامه عمل پوشید و حاشیه‌هایی به دنبال داشت. در ادامه برخی از این حاشیه‌ها را مرور خواهیم کرد.التهابات پراکنده، اما پرشمار در بسیاری از نقاط کشور، شاید مهم‌ترین واکنشی است که بازگشت سهمیه بندی...

پاسخ منفی مجدد ترکیه به ترامپ: اس ۴۰۰ را برای استفاده خریده ایم نه کنار گذاشتن شفقنا  ۴ روز پیش

شفقنا – یک مقام ارشد در وزارت دفاع ترکیه اعلام کرد که این کشور قصد بهره برداری از اس ۴۰۰ را داشته و بنا ندارد آن را بلا استفاده بگذارد.به گزارش شفقنا از رویترز، اسماعیل دمیر رییس سازمان صنابع دفاعی ترکیه گفت هیج کشوری چنین سیستمی را برای استفاده نکردن خریداری نمی کند و ترکیه حتما...

انتقاد سرلشکر حعفری: بعد از رها کردن کنترل قیمت‌ها، مردم را با افزایش قیمت بنزین غافلگیر کردند شفقنا  ۴ روز پیش

شفقنا- رسانه ها نوشتند: سرلشکر جعفری با انتقاد از گرانی قیمت بنزین توسط دولت، گفت: دولت‌مردان با روش غلط و بی‌تدبیری خود مردم را به اعتراض وامی‌دارند و به آشوبگران فرصت سوءاستفاده می‌دهد.سرلشکر جعفری فرمانده قرارگاه فرهنگی اجتماعی بقیه‌الله (عج) در حاشیه دیدار با جوانان و در پاسخ به...

مالکان خودروهای پلاک اروندی نگران سهمیه بنزین نباشند شبستان  ۴ روز پیش

«سیدعلی موسوی» امروز (شنبه 25 آبان) در گفت ‌وگو با خبرنگار خبرگزاری شبستان در منطقه آزاد اروند، با بیان اینکه مالکان خودروهای پلاک اروندی نگران کارت سوخت خودروهای خود نباشند اظهار کرد: 45 هزار دستگاه خودروی پلاک اروندی در سطح استان خوزستان تردد می‌کنند که کارت سوخت و سهمیه بنزین...

لاشه حیوانات باید دفن شوند نه اینکه سوزانده شوند+ فیلم خبرگزاری برنا  ۴ روز پیش

لاشه حیوانات باید دفن شوند نه اینکه سوزانده شوند+ فیلم به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ سعید محمودی، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران، در رابطه با سوزاندن لاشه حیوانات آزمایشگاهی در دانشگاه علوم پزشکی تهران عنوان کرد: لاشه حیوانات باید دفن شوند نه اینکه سوزانده شوند. با این اقدام برخورد می کنیم. محیط زیست مجوزی برای دستگاه...

واحد تهران مرکزی دانشگاه آزاد فردا تعطیل شد آفتاب نیوز  ۴ روز پیش

آفتاب‌‌نیوز : به گزارش دانشگاه آزاد واحد تهران مرکز به اطلاع کلیه دانشجویان واحد تهران مرکزی می رساند کلیه کلاس‌های فردا یکشنبه مورخ ۲۶ آبان ۹۸ به علت بارش سنگین برف و یخبندان تعطیل می باشد.لازم به ذکر است این تعطیلی در سطح واحد بوده و شامل تمام دانشجویان و پرسنل اداری و اساتید واحد تهران...

کلیه مدارس استان تهران تعطیل شد آفتاب نیوز  ۴ روز پیش

آفتاب‌‌نیوز : محمد تقی‌زاده معاون عمرانی استانداری تهران گفت: در پی بارش برف، مدارس استان تهران در کلیه مقاطع فردا (یکشنبه) تعطیل است.«مسعود ثقفی» سخنگوی آموزش و پرورش شهر تهران نیز اظهار کرد: به دلیل برودت هوا تمام مدارس استان تهران در تمام مقاطع فردا یکشنبه 26 آبان تعطیل...

مدارس چند شهر خوزستان روز یکشنبه تعطیل است آفتاب نیوز  ۴ روز پیش

آفتاب‌‌نیوز : پیرو اعلام فرماندار اهواز به علت آلودگی هوا مهدکودک ها، مقطع پیش دبستانی و مدارس ابتدایی شهرستان اهواز در روز یکشنبه تعطیل هستند.همچنین بر اساس اعلام فرمانداری های شهرهای مختلف، مدارس در شهرهای ماهشهر، رامهرمز، بهبهان، آبادان و خرمشهر نیز روز یکشنبه تعطیل هستند.

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده

پربیننده ترین خبرها